Poradnik dla ciężarnych – co warto wiedzieć o karmieniu piersią?

Mleko matki stanowi dla dziecka najlepszy możliwy pokarm. Do 6 miesiąca życia nie musi ono spożywać żadnych innych pokarmów i napojów. Mleko kobiece zawiera lekkostrawne białka serwatkowe, laktozę, kwasy tłuszczowe, wszelkie niezbędne niemowlęciu związki, witaminy i minerały. Ssanie piersi to nie tylko dostarczanie pokarmu. Między matką a dzieckiem wytwarza się wówczas bardzo silna więź. Aby karmienie przebiegało wygodnie zarówno dla maleństwa, jak i dla jego rodzicielki, należy przyjąć odpowiednią pozycję. Najbardziej popularną jest pozycja klasyczna, kiedy głowa dziecka spoczywa na łokciu mamy.

Mleko matki – najlepszy pokarm dla dziecka

Jedną z pierwszych rzeczy, jakie odczuwa nowo narodzone niemowlę, jest głód. Kontakt z piersią matki nasyca to przemożne pragnienie. Przy okazji między matką a jej potomstwem wytwarza się jedna z najsilniejszych więzi, jakie istnieją w przyrodzie.

Mleko matki to najlepszy możliwy pokarm dla malucha i praktycznie do 6 miesiąca życia dziecko nie potrzebuje innego. W skład mleka kobiecego wchodzą niezwykle lekkostrawne białka serwatkowe, laktoza, cholesterol i kwasy tłuszczowe. Z mleka kobiecego przechodzą do ustroju noworodka niezbędne w kształtowaniu flory bakteryjnej jelit oligosacharydy i bakterie Lactobacillus. Jeżeli matka nie może karmić piersią, dziecku muszą być podane probiotyki (więcej na ffbaby.pl). Poza tym mleko matki zawiera hormony, komórki krwi, nukleotydy, przeciwzapalną immunoglobulinę sekrecyjną, witaminy i minerały.

Jak często karmić piersią?

Dziecko powinno otrzymywać pokarm tak często, jak często jest głodne – w pierwszym miesiącu życia dziecka nawet co godzinę! Ssanie pobudza produkcję mleka, więc przystawiaj dziecko do piersi również wtedy, gdy masz mało pokarmu. Pierś musi całkowicie wypełniać usta maleństwa. Pamiętaj, że niemowlę czuje się bezpiecznie przy piersi, dlatego możesz je do niej przystawiać nawet wtedy, gdy nie chce mu się jeść. Butelka nie zastąpi matki, dlatego karmienie piersią jest najlepsze dla dziecka.

W jaki sposób karmić?

Najważniejsze to przysunąć dziecko do piersi, nie na odwrót. Możliwe jest wiele pozycji. Najbardziej popularna jest pozycja „klasyczna”, kiedy głowa dziecka spoczywa na łokciu mamy, a jego brzuszek przylega do brzucha matki.

Kobietom po cesarskim cięciu będzie łatwiej, jeśli zastosują pozycję „spod pachy”, zalecaną także przy dużych lub płaskich brodawkach oraz w razie osłabienia dziecka. Biodro malca przylega do biodra mamy. Dziecko częściowo chowa się pod pachą.

W pozycji leżącej kobieta leży na boku, przedramieniem wspierając plecki niemowlęcia. W razie problemów warto skonsultować się z położną lub skorzystać z pomocy doradcy laktacyjnego.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *