Anonimowość bitcoina – fikcja czy rzeczywistość?

Na rynku kryptowalut bitcoin jest pozycjonowany jako całkowicie anonimowa waluta cyfrowa. Istnieją jednak punkty, które są sprzeczne z pierwotnymi intencjami projektu i przekreślają jego tajność.

Na rynku kryptowalut bitcoin jest pozycjonowany jako całkowicie anonimowa waluta cyfrowa. Istnieją jednak punkty, które są sprzeczne z pierwotnymi intencjami projektu i przekreślają jego tajność. Doskonałym przykładem jest otwarty system blockchain, w którym każdy użytkownik może zobaczyć pasek adresu tłumaczenia.

Doświadczeni traderzy twierdzą, że transakcje bitcoinowe można nadal utrzymywać w tajemnicy, ale trzeba znać tajniki postępowania z transakcjami, więcej o kryptowalutach https://profitmaximizer.pl/).

Co sprawia, że bitcoin jest anonimowy?

Bitcoin jest uważany za anonimowy dzięki kilku parametrom, które zapewniają wysoki poziom ochrony danych użytkownika.

O ile w przypadku tradycyjnych kart bankowych podanie danych osobowych (imię i nazwisko, seria paszportu lub dowodu osobistego, numer telefonu itp.) jest obowiązkowe, o tyle przy otwieraniu konta kryptowalutowego nie ma takiej potrzeby. Każdy może zarejestrować adres do transakcji bitcoinowych.

Dane osobowe nie pojawiają się w procesie wysyłania lub przekazywania środków. Aby dokonać transakcji, użytkownik musi jedynie podać adres publiczny, który jest dostępny dla wszystkich. Istniejący stan konta nadawcy pełni wyłącznie funkcję czeku.

Kontrola odbywa się losowo za pośrednictwem węzłów komunikacyjnych na adresach IP serwerów biorących udział w transakcji.

Bitcoin można zatem uznać za anonimowy, ponieważ wszystkie aktywa działają w środowisku cyfrowym. Dane poufne są zastępowane specjalnym adresem. Nie należy jednak zapominać, że wszyscy uczestnicy blockchaina mają wgląd w transakcje zachodzące w systemie. Dlatego właśnie definicja bitcoina jako pseudoanonimowej kryptowaluty ma prawo bytu.

Anonimowe kryptowaluty: cechy

Pseudoanonimowość Bitcoina stała się silnym bodźcem do rozwoju kryptowalut o wyższym poziomie prywatności danych.

Na rynku istnieją już setki takich projektów, których twórcy twierdzą, że ich kryptowaluty są całkowicie anonimowe. Jest to możliwe dzięki zaszyfrowaniu systemu blockchain i transakcji. Niektóre z najbardziej popularnych kryptowalut „nowej generacji” to:

Monero. Kluczową cechą tej kryptowaluty jest zniekształcanie informacji, które trafiają do bazy danych. Dzięki rejestrowi użytkownicy nie mogą więc śledzić wzajemnych działań.
Kreska. Unikalny system, którego mechanizm działania polega na myleniu monet. Zanim środki trafią na konto odbiorcy, przechodzą dodatkowy etap – mieszanie w mezernodzie. W rezultacie pojawiają się nowe linki transakcyjne, a adresy pierwotnego nadawcy i odbiorcy są mylone z innymi, co pozwala zachować anonimowość.
Zcash. Kryptowaluta wykorzystująca do transakcji protokół zerowego porozumienia. Mechanizm działania jest dość prosty: nie trzeba znać wstępnych danych uczestników danej transakcji, do jej zatwierdzenia potrzebne jest jedynie potwierdzenie transakcji.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *