Nieprzespane noce są równoznaczne z tym, że również w dzień nie należy do zbyt efektywnych – możemy mieć problemy z koncentracją i być bardziej podatni na stresujące sytuacje. Można temu zaradzić stosując akcesorium, które znane jest przede wszystkim rodzicom dzieci cierpiących na ADHD czy autyzm – jest to kołdra obciążeniowa.
Właściwości kołder obciążeniowych
Kołdry obciążeniowe to akcesoria, które mają za zadanie redukować lęk i objawy związane z pobudzeniem psychoruchowym. Nazywane są również kołdrami sensorycznymi, ponieważ wykorzystywane są właśnie w terapii dzieci, które doświadczają problemów w zakresie swojej sensoryki.
Kołdra sensoryczna jest cięższa od klasycznych kołder, ponieważ celowo jest ona obciążana. W jej środku oprócz tradycyjnego wypełnienia znajdują się także na przykład szklane kulki, kamyczki czy specjalny granulat, który stosowany jest także w niektórych zabawkach. Dzięki temu kołdra staje się cięższa i tym samym wywołuje nacisk na ludzkie ciało. Nacisk ten ma działanie terapeutyczne – stymuluje układ proprioceptywny bezpośrednio związany z naszym zmysłem orientacji.
Kto powinien skorzystać z kołder sensorycznych?
Kołdry obciążeniowe polecane są przede wszystkim dzieciom, które wykazują zaburzenia psychoruchowe, ale z powodzeniem mogą je także stosować osoby dorosłe, a szczególnie te, które z racji swojej nadpobudliwości, lęku i nerwowości mają problem z zasypianiem.
Regularne stosowanie kołdry sensorycznej sprawia, że nie tylko mamy mniejsze problemy z zaśnięciem, ale również poprawia się nasza jakość snu. Tym samym rankiem wstajemy rześcy, w lepszym samopoczuciu i lepiej radzimy sobie w codziennych, stresujących sytuacjach. Istnieją jednak pewne przeciwwskazania – z kołder nie powinny korzystać m.in. osoby chorujące na astmę czy obturacyjny bezdech śródsenny.
Kołdra obciążeniowa a rozmiar i ciężar
Aby Kołdry obciążeniowe prawidłowo spełniały swoje funkcje terapeutyczne, to powinny być odpowiednio dobrane pod względem swojego rozmiaru i ciężaru. Zaleca się, aby ich ciężar stanowił około 10% masy ciała dorosłego i 10-15% masy ciała dziecka.
Ponadto kołdry sensoryczne powinny być szyte tylko z naturalnych materiałów, takich jak bawełna lub flanela bawełniana.