Do czego służą kompresy włókninowe?

Kompresy włókninowe można znaleźć właściwie w każdej apteczce. Bez wątpienia są one bardzo ważne i warto z nich korzystać, gdy zachodzi taka potrzeba. Kiedy trzeba po nie sięgnąć? Kiedy kompresy mogą się przydać? W jakich sytuacjach są niezastąpione?

Przygotowywanie opatrunków

Kompresy włókninowe mogą się sprawdzić podczas przygotowywania opatrunków. Jałowe nadają się nawet do położenia bezpośrednio na ranę, by chłonęły wypływającą z niej krew. Kompres włókninowy może ją zatrzymać, by spowolnić zabrudzenie opatrunku z bandażu i równocześnie, by go wzmocnić i zachować ranę w higienicznej czystości.W przypadku opatrunków sięga się po kompresy różnej wielkości. W razie potrzeby można też je przeciąć, złożyć na pół lub wykorzystać równocześnie kilka kompresów. W tym ostatnim przypadku trzeba koniecznie zwrócić uwagę, czy kolejne kompresy nachodzą na siebie. Powinny tworzyć dość szczelną powłokę, która zabezpieczy ranę. Kompresy należy zmieniać przy każdej zmianie opatrunków, bo z racji tego, że mają bezpośredni kontakt z raną, to najszybciej ulegają zabrudzeniu i najszybciej mogą stać się potencjalnym zagrożeniem biologicznym i źródłem zakażenia. Kompresy należy usuwać z rany ostrożnie, by nie zerwać wraz z nimi strupa.

Oczyszczanie pola operacyjnego lub rany

Kompresy włókninowe można wykorzystać także do oczyszczania rany lub miejsca, które ma zostać podane operacji. Dzięki temu, że są jałowe, to można używać ich bez obaw niemal w każdej sytuacji. Oczywiście do oczyszczania powinno się użyć także odpowiedniego preparatu antyseptycznego. W przypadku przygotowywania do operacji zwykle jest to jodyna, ale w przypadku opatrywania mniejszych ran można sięgnąć także po wodę utlenioną czy inne preparaty.Kompresy włókninowe po użyciu powinno się niezwłocznie wyrzucić do śmieci lub odpadów medycznych. Z całą pewnością nie można ich suszyć czy zostawiać do ponownego użycia. To niehigieniczne i może doprowadzić do zakażenia rany. Kompresy włókninowe dla zwiększenia bezpieczeństwa powinny być przechowywane wyłącznie w ich oryginalnym opakowaniu. W przypadku kompresów jałowych nie należy usuwać zbyt wcześnie folii ochronnych, bo to właśnie one gwarantują, że kompres jest czysty i można go użyć bez obaw o bakterie.

Więcej informacji znajdziesz na stronie kompresy włókninowe.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *