Upławy – jak odróżnić upławy od prawidłowej wydzieliny z pochwy?

Czy wiesz, czym różnią się upławy od prawidłowej wydzieliny intymnej? Kiedy warto udać się do lekarza i o czym świadczy kolor i zapach upławów?

Dosłownie każda kobieta obserwuje niekiedy na swojej bieliźnie ślady wydzieliny, którą często określamy mianem upławów. Niemniej jednak wspomniana wydzielina intymna nie ma nic wspólnego z upławami, które – niestety – są objawem świadczącym o chorobie intymnej. Czym wobec tego różni się wydzielina intymna od upławów i w jaki sposób odróżnić jedno od drugiego?

Prawidłowa wydzielina intymna

Prawidłowa wydzielina intymna wytwarzana jest przez gruczoły, za których pracę odpowiedzialne są hormony. Śluz, który możemy zaobserwować na bieliźnie nie ma zapachu, jednak – w zależności od fazy cyklu – zmienia się jego barwa oraz gęstość. Idąc tym tropem należy dodać, że w I fazie wydzielina jest skąpa, a po wyschnięciu na ma barwę żółtawą; w czasie owulacji śluz przypomina kurze białko, natomiast w fazie III wydzielina staje się gęściejsza i mniej przezroczysta.

Warto nadmienić, iż ilość śluzu wydzielanego przez organizm może się zwiększy. Zmiana ilości takowego na ogół związana jest z noszoną przez nas odzieżą; im bardziej obcisłe i niewygodne są ubrania, tym większa ilość wydzieliny. Niekiedy problemem jest materiał, z jakiego wykonano majtki. Mowa przede wszystkim o tkaninach nie przepuszczających powietrza. Zdecydowanie lepszym i – co najważniejsze – zdrowszym dla naszego ciała materiałem, będzie klasyczna bawełna.

Upławy

Upławy stanowią rodzaj nieprawidłowej wydzieliny intymnej i w praktyce świadczą one po prostu o stanie chorobowym. Posiadają zmieniony zapach oraz konsystencję i mogą wskazywać na rodzaj stanu chorobowego.

Upławy białe, serowate stanowią jeden z najbardziej charakterystycznych objawów grzybicy.  Z reguły idą one w parze ze stosunkowo uciążliwym swędzeniem. Niekiedy dolegliwość udaje się wyleczyć środkami dostępnymi bez recepty, takimi jak maść przeciwgrzybiczna oraz środki mające na celu przywrócenie właściwej flory bakteryjnej pochwy.

Szarobiałe upławy o charakterystycznym, rybim zapachu to częsty objaw bakteryjnego zapalenia pochwy. W tym przypadku konieczna jest wizyta u ginakologa.

Z kolei żółtozielone, bardzo brzydko pachnące upławy stanowią objaw zarażenia rzęsistkiem pochwowym. Również w tym wypadku konieczna jest wizyta u ginekologa.

Więcej informacji na temat infekcji intymnych znajdziesz na stronie internetowej lactovaginal.pl

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *