Choroba Leśniowskiego-Crohna – przyczyny i objawy

Jedną z chorób należących do grupy nieswoistych zapaleń jelit jest choroba Leśniowskiego-Crohna. Jej etiologia do dziś pozostaje niewyjaśniona.

Zapalenia jelit
Zapalenia jelit to grupa schorzeń charakteryzujących się zaburzeniami ze strony układu trawiennego, a konkretnie jelit. Najbardziej charakterystycznym symptomem choroby jest biegunka, która ma bardzo duże nasilenie, a także wymioty, gorączka, osłabienie, często ból. Jeśli ten ostatni symptom wystepuje jako ból po lewej stronie brzucha oznacza najprawdopodobniej zapalenie uchyłków jelita grubego. Wśród nieswoistych zapaleń jelit diagnozuje się także chorobę Leśniowskiego-Crohna. Najcześciej w jej przebiegu stan zapalny dotyczy końca jelita cienkiego i początku jelita grubego.

Przyczyny i objawy choroby Leśniowskiego-Crohna
Do dziś nie wyjaśniono przyczyn choroby Leśniowskiego-Crohna. Mówi się o różnych czynnikach, które sprzyjają rozwojowi schorzenia – genetycznych czy immunologicznych. Przez długi czas odpowiedzialnością za chorobę obarczano bakterie, jednak najnowsze badania wskazują, że drobnoustroje raczej po prostu wykorzystują osłabienie błony śluzowej jelit występujące w chorobie, niż faktycznie powodują schorzenie. Objawy choroby dotykają nie tylko ukłądu pokarmowego, chociaż jego w głównej mierze. W przebiegu choroby występuje biegunka, ból brzucha, krwawy kał, zapalenia okrężnicy. U dzieci zdarza się zahamowanie wzrostu, u chorych wystepuje również spadek wagi, gorączka. Spośród objawów poza-jelitowych wskazuje się też afty, a nawet zapalenie twardówki czy stawów kręgosłupa. Schorzenie może mieć tak poważny wpływ na cały organizm, że istotne jest jak najszybsze rozpoczęcie leczenia.

Leczenie
W przebiegu zapaleń jelit, w tym w chorobie Lesniowskiego-Crohna i w ramach działań profilaktycznych wspomagać się można probiotykami, takimi jak na przykład Lactoral IBD. Zawiera on trzy żywe szczepy bakterii kwasu mlekowego, które odpowiedzialne są za prawidłowe działanie jelit. Więcej szczegółów na temat środka dostępnych jest na stronie lactoral.pl. Z uwagi na problem ze stwierdzeniem przyczyny celowane leczenie nie jest łatwe. Jego głównym celem jest remisja choroby, co udaje się w wielu przypadkach. Wśród stosowanych leków wymienia się różne antybiotyki, kortykosteroidy. Można też wzdrożyć leczenie chirurgiczne przy zaawansowanej chorobie. Najlepsze leczenie dobierze lekarz specjalista. 

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *