Na rynku jest ogromna ilość różnego rodzaju podkładek. Ich różnorodności co do wielkości, kształtu i budowy sprawia, że można dobrać podkładkę dokładnie taką, jaką potrzebujemy. Elementy powinny spełniać normy (np. DIN 125 dla podkładek okrągłych) i posiadać atesty, które zagwarantują jakość materiału i wykonania. Zasadniczo podkładki mają zapobiegać luzowaniu się czy odkręcaniu śrub, także gwarantują dobre mocowanie w przypadku nierównych powierzchni, oraz zwiększają powierzchnię nacisku śruby na materiał łączony. Właściwie dobrana podkładka chroni także materiał przed uszkodzeniami. Podkładki sprężyste są jednorazowego użytku, zatem za każdy razem trzeba użyć nowej, jest to szczególnie istotne przy naprawach maszyn i pojazdów, gdzie każde mikrouszkodzenie może powodować w najlepszych wypadku awarię.
Podkładki okrągłe płaskie
Najbardziej uniwersalne są podkładki okrągłe płaskie. Wykonane ze stali i przy zachowaniu odpowiedniej jakości, powinny posiadać normę DIN 125. Są produkowane ze stali węglowej, stali nierdzewnej A2 czy kwasoodpornej A4, a także z mosiądzu, poliamidu oraz aluminium. Podkładki okrągłe płaskie, można zastosować przy łączeniu każdego rodzaju materiałów. Konieczne jest jej użycie przy łączeniach, gdy łeb śruby ma średnicę mniejszą niż otwór, do którego jest montowana. Wtedy podkładka uniemożliwia, przedostanie się śruby przez otwór, a łączenie staje się trwałe i bezpieczne.
Podkładki poszerzane
Ten rodzaj elementów stosowanych do łączenia ma za zadanie odseparować śrubę od materiału oraz zapewnić żywotność połączeń śrubowych. Używa się ich najczęściej w konstrukcjach drewnianych. Podkładki poszerzane, jak sama nazwa wskazuje, mają zwiększoną średnice zewnętrzną w porównaniu do zwykłych. Można je stosować wraz ze śrubami, prętami gwintowanymi lub zwykłymi wkrętami.
Podkładki sprężyste
Taki rodzaj podkładek jest zalecany przy łączeniu elementów, które są narażone na drgania. Najczęściej są używane w przemyśle motoryzacyjnym, wszelkich branżach technicznych oraz jako niezbędny element przy budowie wielu konstrukcji. Produkowane są ze stali sprężystych oraz nierdzewnych, co powoduje, że skutecznie zapobiegają samoistnemu luzowaniu się śrub. Elementy te są łatwe do rozróżnienia. Można wyodrębnić dwa główne rodzaje podkładek sprężystych nacięte albo całe, które mają odpowiednio wygięte, ponacinane i powyginane karby na krańcach wewnętrznych lub zewnętrznych. Oczywiście tak jak inne tego typu elementy, posiadają swoją normę w zależności od rodzaju (np. podkładki sprężyste zwykłe mają normę DIN 127).
Podkładki stożkowe
Podkładki stożkowe perfekcyjnie sprawdzają się w konstrukcjach, w których wymagana jest stała amortyzacja dużych sił. Istotną cechą podkładek stożkowych jest też to, że doskonale amortyzują drgania oraz różne wstrząsy, przy czym są dużo mniejsze od podkładek sprężystych.