Za sprawne działanie układu hydraulicznego odpowiedzialne jest wiele najdrobniejszych elementów. Jednym z nich jest pompa hydrauliczna, która odpowiedzialna jest za doprowadzenie cieczy – pod wysokim ciśnieniem i w odpowiedniej ilości – do silnika hydraulicznego.
Pompa hydrauliczna stanowi kluczowy element całej “hydraulicznej układanki”.
Bez nich niemożliwe byłoby podnoszenie ciśnienia cieczy, a bez tego – sprawna praca w zakładach przemysłowych, na placach budowy czy obsługa specjalistycznych maszyn i pojazdów. Pompy hydrauliczne występują w czterech podstawowych typach: pompy zębate, pompy śrubowe, pompy łopatkowe oraz pompy wielotłoczkowe.
Te pierwsze, czyli pompy zębate są wybierane najczęściej.
Przepływ cieczy wytwarzany jest tutaj dzięki dwóm kołom zębatym, które ze sobą współpracują. Dzięki tej stosunkowo prostej i wytrzymałej konstrukcji, tego typu pompy służą w układach wiele, wiele lat, a ich konserwacja nie jest problematyczna. Drugi typ, czyli pompy śrubowe, generują ciśnienie cieczy dzięki śrubom ślimakowym, które wykonują ruchy obrotowe. Są one stosowane rzadziej, niż pompy zębate, jednak świetnie sprawdzą się w przypadku, gdy chcemy osiągnąć stałą wydajność pompowania cieczy. Pompy łopatkowe to kolejny, popularny typ pomp hydraulicznych. Jak nazwa wskazuje, opierają swoją pracę na działaniu łopatek i wirnika. Bezkonkurencyjną zaletą tego typu pomp jest ich cicha praca, której nie można przypisać dwóm powyższym typom. Pompy wielotłoczkowe to pompy dedykowane przemysłowi ciężkiemu oraz wszystkim tym dziedzinom przemysłu, gdzie występuje duże zanieczyszczenie, wysokie ciśnienie i trudne warunki pracy. Wymuszają ruch cieczy poprzez ruch tłoków wewnątrz układu. Są bardzo wytrzymałe i niezawodne.
Powyższe to tylko kilka głównych typ pomp hydraulicznych. Rynek oferuje mnóstwo możliwości, a każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Przed decyzją o wyborze konkretnego typu konieczne jest przeanalizowanie warunków, w jakich pompa ma pracować oraz wymagań, jakie musi spełniać.