Moskitiery do okien i drzwi – rodzaje i sposób montażu

Moskitiery – to siatki ochronne na okna oraz drzwi, które są wykonane z wyjątkowo trwałego i mocnego tworzywa – włókna szklanego. Materiał ten jest odporny na zewnętrzne czynniki atmosferyczne – temperaturę i deszcz, a co istotne, nie przyciąga brudu. Montowanie moskitiery w otworach okiennych i drzwiowych, ma na celu ochronę pomieszczeń mieszkania przed różnymi insektami, pyłkami oraz innymi nieczystościami. Rynek moskitier obfituje w różnych rodzajów typy i kształty. Moskitierę dobieramy w zależności od funkcji oraz w zależności od typu otworu okiennego.
Zastosowanie moskitiery w oknach i drzwiach w nawet najmniejszy sposób nie przeszkadza w używaniu rolet wewnętrznych oraz zewnętrznych. Nie ogranicza również przepuszczalności światła słonecznego z okna do pokoju. Na szczególną uwagę zasługują moskitiery z nieco większej półki cenowej, których elementy wykonane są z naciskiem na jakość. Ramki wykonane są najczęściej aluminium, dzięki czemu moskitiera odporna jest na działanie warunków pogodowych takich jak na przykład deszcz, co gwarantuje bezawaryjność na wiele lat użytkowania. Moskitiery można bez problemu dostosować do wszystkich typów otworów okien.

Rodzaje i typy moskitier

Moskitiera ramkowa – instalowana jest w prosty i często spotykany sposób. Montujemy je do futryny okiennej przy pomocy uchwytów obrotowych, które są co najważniejsze bezinwazyjne. Te nieco droższe modele moskitier posiadają ramkę na zewnętrznej stronie, która posiada specjalnie wyprofilowaną płetwę, która zapewnia dodatkową ochronę, utrudniając insektom przenikanie do wnętrza mieszkania. Moskitiera ramkowa znajduje zastosowanie oknach, które otwierane są wyłącznie w celu zapewnienia przepływ powietrza w mieszkaniu. Największą zaletą moskitiery ramkowej jest opcja szybkiego wpięcia oraz wypięcia moskitiery za pomocą uchwytów obrotowych.
Moskitiera otwierana – stosowana jest zarówno w oknach, jak i w drzwi balkonowych. Jej montaż polega na instalacji zawiasów do fasady budynku lub futryny drzwiowej. Moskitiera została wyposażona w magnesy, które mają za zadanie trzymać moskitierę w pozycji zamkniętej. Moskitiera posiada również uchwyt do otwierania, a także w uszczelkę typu szczotkowego, która absolutnie zabezpiecza pomieszczenie przed insektami oraz pyłkami dostającymi się z zewnątrz do pomieszczenia. Niektóre z bardziej zaawansowanych moskitier posiadają opcję samozamykacza, które automatycznie domykają niedomkniętą moskitierę. Opcja ta szczególnie sprawdza się, jeżeli w Twoim domu przebywają dzieci, którym często się zdarza nie zamykać po sobie drzwi, w tym właśnie moskitier.
Moskitiery rolowane – są one spotykane w wersjach pionowej oraz poziomej. Moskitiery rolowane mogą być złączone z roletą zewnętrzną. Warto zastanowić się nad ich wyborem, gdyż już na etapie budowy lub modernizacji mieszkania zostaje podjęta decyzja o instalacji rolet zewnętrznych. Tego typu moskitiery są rozwiązaniem bardzo intuicyjnym i praktycznym. Siatka jest schowana w tej samej obudowie, co pancerz osłony, przez co porusza się w tych jednakowych, co pancerz prowadnicach.
Moskitiera przesuwna – to typ, który doskonale znajdzie swoje zastosowanie w dużych przeszklonych wnękach takich jak: tarasy, witryny, balkony oraz również ogrody zimowe. Skrzydło moskitiery porusza się za pomocą prowadnic górnej i dolnej, jedno lub w zależności od modelu – dwutorowej. Na rynku znaleźć można oferty moskitiery, które dostosowane są do wszystkich typów okien i drzwi.

Montaż moskitier

Najlepszym sposobem na prawidłowy montaż moskitiery jest zlecenie instalacji fachowcom, nawet bezpośrednio z firmy, w której dokonaliśmy zakupu, ponieważ niektóre modele są na tyle zaawansowane, że ich montaż wymaga praktycznego doświadczania, oraz dostępności do zaawansowanych narzędzi przeznaczonych do instalacji moskitier.
Artykuł powstał przy współpracy z ekspertami z firmy Systemy SURMA – www.systemysurma.pl

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *