Niezależnie od tego jaki masz związek z aktywnością fizyczną – istnieje system ćwiczeń, który pozwoli Ci na osiąganie sprawności ciała, krok po kroku. Wielowiekowa tradycja jogi jest gwarancją jej skuteczności. Walory relaksacyjne jogi sprawiają, że w krajach wysokorozwiniętych staje się coraz popularniejsza. Czy można więc powiedzieć, że jest to praktyka ciała i ducha? Zdecydowanie! Do kogo adresowana jest joga? Wśród ćwiczących znajdujemy zarówno dzieci, młodzież, dorosłych jak i seniorów. Praktykować można więc bez względu na wiek czy płeć. Czego więcej potrzeba, by zacząć?
Sprzęt do jogi
W trakcie ćwiczeń zaleca się użycie maty, choć może być ona zastąpiona także dużym ręcznikiem. To wszystko, jeśli chodzi o początek przygody z jogą. Ćwicząc w salkach do jogi lub będąc osobą o wyższym stopniu zaawansowania spotkamy się z różnorodnym sprzętem: poduchami, kocami, wałkami czy piłeczkami – to akcesoria urozmaicające – ich zastosowanie nie jest konieczne. Najważniejszym „sprzętem” jest… Twoje ciało. Nie ma natomiast znaczenia w jakim stadium przygotowania jesteś – instruktor poprowadzi Cię od początków, przez bardziej zaawansowane techniki. Zanim się obejrzysz osiągniesz rezultaty, o które możesz się obecnie nie podejrzewać!
Gdzie ćwiczyć?
Jogę ćwiczyć można dosłownie wszędzie: w domu, na świeżym powietrzu, w specjalnie przygotowanej sali ćwiczeń lub na sali gimnastycznej. W klubach fitness jest często proponowaną formą zajęć grupowych. Po raz kolejny warto podkreślić: jej dostępność jest naprawdę wysoka, zajęcia jogi dla początkujących w Warszawie znajdziemy niemalże w każdym miejscu związanym z aktywnością fizyczną, dotyczy to także każdego innego dużego miasta. Może się wydawać, że w średnich i małych miejscowościach joga nie jest trendem – błąd! Nawet w kilkunastotysięcznych miasteczkach znajdziemy instruktorów-pasjonatów, na wsiach także tworzą się grupy ćwiczących. Fenomen jogi opanował Polskę? Zdecydowanie!
Wymierne korzyści
Jeśli chcemy wyobrazić sobie zajęcia jogi najłatwiej będzie nam zwizualizować sobie zajęcia gimnastyczne, po prostu. Ćwiczenie jogi będzie miało niebagatelny wpływ na takie zdolności naszego ciała jak gibkość, mobilność, siła, ogólna sprawność. Możliwość „podnoszenia poprzeczki” daje także pole do rozwijania wytrzymałości czy wydolności – być może za jakiś czas staniesz się uczestnikiem lub uczestniczką maratonów jogi? Aktywność ta pozwoli na pobudzenie układu krążenia, układu nerwowego, przyspieszenie metabolizmu, lepszą pracę układu kostno-mięśniowego. Pamiętajmy także o kojącym walorze jogi – buforowanie codziennego stresu poprzez aktywność fizyczną jest jednym z najbardziej efektywnych sposobów obniżania napięcia.