Badanie promieniami Roentgena, badanie rentgenowskie czy po prostu RTG — każdy z nas przynajmniej raz w życiu był zmuszony poddać się prześwietleniu. Wbrew pozorom, promieniowanie RTG nie jest wyłącznie niezbędne przy, chociażby konieczności zbadania złamanej kończyny, ale znajduje też ono zastosowanie w stomatologii! Dziś pokażemy wam, jak radiologia może pomóc w odpowiedniej diagnozie stomatologicznej i jak wygląda każde z badań, które wykonuje specjalista celem dokładnego poznania stanu zdrowia pacjenta!
Rodzaje RTG zęba
Jak się jednak okazuje, nie każde zdjęcie rentgenowskie jest jednakowe. Tak naprawdę to każdy wysokiej klasy gabinet taki, jak https://cenker.pl/ oferuje trzy najpopularniejsze rodzaje RTG zęba: pantomogram, zdjęcie punktowe oraz cefalogram.
Pierwszym badaniem jest RTG zębów pantomograficzne polegające na rejestrowaniu uzębienia pacjenta w perspektywie panoramicznej. Badanie to wykorzystywane jest przez stomatologów w zakresie wykrywania rozwiniętej próchnicy, zębów zatrzymanych czy też potencjalnych nieprawidłowości w obrębie korzenia. Zarejestrowany obraz obejmuje szczękę, żuchwę, stawy skroniowo-żuchwowe oraz zatoki szczękowe.
Zdjęcie punktowe to zdjęcie obejmujące najmniejszy obszar (maksymalnie 4 zęby), jednak zarazem jest to zdjęcie najbardziej dokładne. Jego skuteczność jest nieoceniona przy diagnozie ognisk próchnicy i ewentualnym planowaniu leczenia endodontycznego (kanałowego), obecności stanów zapalnych czy także ocenie implantów.
Zdjęcie cefalometryczne, czyli po prostu cefalogram zostanie wykonany w momencie gdy pacjent będzie poddawać się leczeniu ortodontycznemu. Cefalogram pozwala na dokładne przeanalizowanie wady zgryzu przez ortodontę i umożliwia stworzenie dokładnego planu leczenia.
Jak wygląda badanie RTG zęba?
Jak więc wyglądają badania RTG w stomatologii? Zależne jest to od konkretnego rodzaju badania. Pantomogram wykonuje się na stojąco, a jego działanie jest wykonywane przy pomocy jednoczesnego ruchu głowicy generującej promieniowanie RTG oraz rejestratora dookoła głowy pacjenta. Dzięki temu uzyskany obraz jest niezwykle dokładny. Przy RTG punktowym klisza do rejestracji znajduje się w jamie ustnej. Jeżeli natomiast chodzi o cefalogram — wymaga on największej „gimnastyki” od pacjenta. Jego głowa zostaje unieruchomiona przy pomocy uchwytów nakładanych na uszy i nos. Wykonanie cefalogramu zajmuje dziś zaledwie kilka sekund!
Sami więc widzicie — współczesnie przeprowadzane badania RTG w stomatologii są nie tylko w pełni bezpieczne, ale też zajmują naprawdę mało czasu. A to właśnie dzięki nim możliwe jest przygotowanie do dalszego leczenia!