Biuro Informacji Kredytowej to instytucja znana głównie z tego, że prowadzi bazę danych kredytowych zarówno osób fizycznych, jak i przedsiębiorców. I choć w założeniach BIK dla osób fizycznych i dla firm działa podobnie, są to dwie odrębne bazy, różniące się nie tylko zawartością, ale także ofertą. Jak korzystać z BIK Przedsiębiorcy? Jakie dane przechowuje Biuro Informacji Kredytowej i co można z nimi zrobić?
BIK Przedsiębiorcy – możliwości
Informacje, które zbiera BIK, to kopalnia wiedzy zarówno dla kredytobiorców, jak i kredytodawców. Tym pierwszym BIK umożliwia sprawdzenie informacji na swój temat, co pozwala na prawidłowe oszacowanie własnych możliwości kredytowych zanim przedsiębiorca zacznie się starać o przyznanie kredytu. Kredytodawcy korzystają z raportów BIK po to, by uzyskać informacje kredytowe na temat firmy, która chce zaciągnąć kredyt.
Jakie dane znajdziemy w BIK Przedsiębiorcy?
Biuro Informacji Kredytowej w raporcie na temat danej firmy zawiera:
- nazwę, adres, NIP (i/lub REGON) podmiotu;
- rodzaje i kwoty aktualnych i przeszłych zobowiązań;
- liczbę i wysokość rat, które spłaca podmiot;
- historię spłat, w tym informacje na temat terminów spłat poszczególnych zobowiązań.
Ważne: w BIK Przedsiębiorcy znajdziemy nie tylko informacje o aktualnych zobowiązaniach, ale także dane dotyczące kredytów już spłaconych. BIK zawiera informacje zarówno o pozytywnej, jak i negatywnej historii kredytowej. Jeżeli w przeszłości firma miewała problemy z terminową spłatą rat, taka informacja również pojawi się w raporcie BIK.
Historia kredytowa
Negatywna historia kredytowa to oczywiste ostrzeżenie dla potencjalnych kredytodawców. Ocena takiego klienta z pewnością będzie o wiele niższa, a jego szanse na uzyskanie kredytu mniejsze. Warto wiedzieć, że dane o negatywnej historii kredytowej przechowuje się przez pięć lat – tym bardziej więc warto starać się o terminową spłatę każdego zobowiązania.
Usługi w BIK
Usługi dla przedsiębiorców w BIK można podzielić na dwie główne grupy: sprawdzanie własnej firmy oraz sprawdzanie kontrahentów.
Jak sprawdzić własną firmę w BIK?
Możliwości jest kilka i można je ze sobą połączyć – mowa o raporcie oraz alertach BIK.
Pierwszą opcją jest wygenerowanie Raportu BIK Moja Firma. To jednorazowa usługa, dzięki której otrzymamy taki sam zestaw informacji, jak bank czy inna instytucja finansowa występująca z wnioskiem o udzielenie informacji na temat naszej firmy.
Drugą możliwością jest włączenie Alertów BIK Moja Firma. Uruchomienie tej usługi oznacza, że na podany numer telefonu przesyłane będą powiadomienia o próbach wyłudzenia kredytu, nowym wpisie do rejestru dłużników BIG InfoMonitor czy opóźnieniu w spłacie kredytu firmowego.
Jak sprawdzić kontrahenta w BIK?
Także tutaj dysponujemy kilkoma sposobami – do raportu i alertów, działających w sposób analogiczny do opisanych wyżej, dołączają wskaźniki o kontrahencie.
Aby uzyskać informacje na temat sytuacji płatniczej firmy, z którą chcesz wejść w partnerstwo lub robić jakiekolwiek interesy, wygeneruj Raport o Kontrahencie, podając NIP przedsiębiorstwa – nic więcej nie będzie Ci potrzebne. W Raporcie znajdziesz odpowiedź na pytanie, czy sprawdzana firma znajduje się w rejestrze dłużników, a także dowiesz się, czy miewała problemy z terminową spłatą zobowiązań.
Usługa Alerty o Kontrahencie poinformuje Cię SMS-em i e-mailem za każdym razem, gdy obserwowany kontrahent spóźni się z zapłatą raty oraz gdy zostanie wpisany do rejestru dłużników.
Wskaźnik o Kontrahencie to uproszczona forma oceny płatniczej podmiotu, która sprawia, że wystarczy jedynie szybki rzut oka, by podjąć właściwą decyzję. Wskaźnik o Kontrahencie może być zielony lub czerwony. Kolor zielony oznacza, że wszystko jest w porządku. Czerwony informuje o nieuregulowanych płatnościach ze strony firmy. Ta forma sprawdzenia sprawdza się, gdy Twoja firma współpracuje długoterminowo z dużą liczbą partnerów jednocześnie.