Badania prenatalne – echo serca płodu

Badania prenatalne – echo serca płodu

Echokardiografia płodu pozwala na ocenę ruchu mięśnia sercowego i zastawek, przepływu krwi oraz anatomii serca. Umożliwia to wczesne wykrycie wielu wad serca i nieprawidłowości w budowie i funkcjonowaniu układu krwionośnego, a co za tym idzie, wczesne leczenie. Jak przebiega badanie echa serca płodu? Dlaczego warto je przeprowadzić?

Jak wygląda echokardiografia płodu?

Z punktu widzenia pacjentki echo serca płodu przebiega tak samo, jak tradycyjne badanie USG. Pacjentka kładzie się i jest poproszona o odsłonięcie brzucha, a wykonujący badanie lekarz nanosi na brzuch oraz głowicę aparatu żel, a następnie delikatnie przesuwa ją po powierzchni brzucha.

Badanie trwa mniej więcej 10 do 30 minut. Na czas trwania mogą wpłynąć takie czynniki, jak otyłość pacjentki, ułożenie płodu czy jakość sprzętu. Dokładne informacje można znaleźć pod adresem https://www.gyncentrum.pl/echo-serca-plodu-echokardiografia.

Jakie są wskazania?

Na echo serca płodu może zdecydować się każda ciężarna, której zależy na dokładniejszej ocenie stanu serca i układu krwionośnego dziecka, jednak najczęściej badanie wykonuje się na polecenie lekarza prowadzącego ciążę. Dzieje się tak w wypadku, gdy mają miejsce czynniki zwiększające szanse na zaistnienie nieprawidłowości.

Wskazaniami do wykonania echa serca płodu są między innymi nieprawidłowe wyniki podstawowych badań, obciążenia genetyczne, szczególnie te dotyczące układu krążenia, występowanie cukrzycy ciążowej u ciężarnej czy kiedy istnieje zagrożenie konfliktem serologicznym.

Dlaczego warto wykonać echokardiografię?

Echo serca płodu to proste i nieinwazyjne badanie, które może okazać się bardzo pomocne. Z jednej strony, jeśli wynik jest prawidłowy, pacjentka pozbędzie się przynajmniej części obaw o zdrowie dziecka.

Natomiast jeśli wynik jest nieprawidłowy, pacjentka i jej dziecko mogą liczyć na specjalistyczną opiekę od samego postawienia diagnozy. Wiele wad serca daje lepsze rokowania przy wczesnym wykryciu.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *