Czym jest ząb zatrzymany?

Pewne problemy związane z zębami są bardzo powszechne — a zęby zatrzymane są jednym z nich. Zęby, które nie chcą wyjść na powierzchnię, często są źródłem licznych dolegliwości i chorób, co może mieć negatywny wpływ na pozostałe, zdrowe zęby znajdujące się w jamie ustnej.

Obecności zębów zatrzymanych nie należy ignorować — zalecana jest konsultacja z dentystą celem określenia, co z danym zębem należy zrobić. Dowiedz się czym jest ząb zatrzymany, a także co należy zrobić w przypadku zatrzymanego zęba ósmego (zęba mądrości).

Objawy zęba zatrzymanego

Terminem „ząb zatrzymany” określa się każdy ząb, który z różnych powodów nie wyrósł poza dziąsło w całości. Wyróżnia się zęby częściowo zatrzymane — które w pewnym, najczęściej minimalnym stopniu wyrżnęły się, a także zęby całkowicie zatrzymane, które w całości tkwią w kości. Problem zębów zatrzymanych jest często spotykany — dotyczy to szczególnie zębów mądrości, zlokalizowanych na ostatnim miejscu w łuku zębowym.

Obecność zęba zatrzymanego w szczęce jest niebezpieczna dla kondycji całego uzębienia. Do najczęstszych objawów pojawiających się przy zębie zatrzymanym można zaliczyć:

– Ból spowodowany uciskiem zęba na nerw w żuchwie,

– Uszkodzenie zęba sąsiedniego lub jego korzenia,

– Stan zapalny dziąsła nad niewyrżniętym zębem,

– Próchnica zęba częściowo zatrzymanego,

– Torbiele.

Warto wspomnieć, że zęby zatrzymane mogą także powodować wady zgryzu. Ich wyrzynanie powoduje między innymi cofnięcie efektu leczenia ortodontycznego — dlatego lekarze ortodonci w niektórych przypadkach zalecają usunięcie zębów zatrzymanych jeszcze przed podjęciem leczenia.

Zatrzymanie zęba najczęściej wynika z braku miejsca w łuku zębowym. Wykrycie zęba zatrzymanego najczęściej wiąże się z koniecznością przeprowadzenia badań z wykorzystaniem zdjęć RTG, które doskonale uwidaczniają umiejscowienie poszczególnych zębów.

Czy każdy ząb zatrzymany należy usunąć?

Zęby zatrzymane mogą, choć nie muszą powodować bolesnych objawów, zagrażających zdrowiu Pacjenta i kondycji jego pozostałych zębów. Nie zawsze zachodzi konieczność usuwania zębów zatrzymanych — szczególnie wtedy, gdy tkwią one w kości i nie powodują żadnych negatywnych objawów. W takiej sytuacji rekomendowana jest konsultacja z lekarzem dentystą, który określi, czy ekstrakcja danego zęba jest niezbędna. W niektórych przypadkach należy obserwować dany ząb i na bieżąco określać sens jego ekstrakcji.

Zalecane jest natomiast usunięcie zębów częściowo zatrzymanych, gdyż ze względu na utrudnione możliwości ich czyszczenia istnieje ryzyko, iż będą one często atakowane przez próchnicę.

Zatrzymany ząb ósmy — co robić?

W sytuacji, gdy zatrzymany ząb ósmy powoduje ból, stłoczenie zębów czy stany zapalne, zalecana jest jego ekstrakcja. Usunięcie zęba ósmego odbywa się poprzez dłutowanie zęba — czyli zabieg chirurgiczny, który polega na dzieleniu zęba na małe kawałki i stopniowym wyciąganiu ich z zębodołu. Zabieg ten wymaga zastosowania znieczulenia miejscowego. Zabieg ten można także przeprowadzić profilaktycznie.

Jeśli masz problem podobnej natury skontaktuj się z nami poprzez stronę https://risorius.pl/zabieg/chirurgia-stomatologiczna/

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *