Czym powinny się cechować łóżka do sypialni?

Przy wyborze żadnego innego mebla nie musimy brać pod uwagę wygody, jak w przypadku łózka. Jedną trzecią życia przesypiamy, dlatego aby zapewnić sobie możliwie jak najwyższy komfort snu trzeba wybrać odpowiedni materac i ramę. W dzisiejszym artykule wybieramy wygodne łóżko do sypialni.

Jakie wymiary powinno mieć łóżko do sypialni?

Aby można było mówić o komforcie i wygodzie użytkowania łóżka dla jednej osoby, materac powinien mieć szerokość minimum 90 cm. W przypadku łóżka dla dwóch osób, zalecana minimalna szerokość to 160 cm. Oczywiście nie trzeba się ściśle i restrykcyjnie trzymać tych zasad. Jeżeli gospodarujemy dużą przestrzenią, łóżko może być oczywiście większe.

Łóżka produkuje się pod standardowe wymiary materacy: 80 x 200 cm, 90 x 200 cm, 100 x 200 cm w przypadku łóżek jednoosobowych oraz 120 x 200 cm, 140 x 200 cm, 160 x 200 cm, 80 x 200 cm i 200 x 200 cm w przypadku łóżek dla dwojga. Można oczywiście zdecydować się na łóżko produkowane na wymiar, jednak wtedy trzeba będzie dopasować do niego odpowiedni materac.

Łóżko drewniane a tapicerowane

Od materiału, z którego będzie wykonane nasze łózko zależy jego trwałość i wytrzymałość. Łóżka drewniane, na przykład dębowe, bukowe czy sosnowe będą dobrym wyborem, ale nieco droższym. Ramy wykonane z dobrych płyt MDF czy HDF są równie trwałe, a cenowo wypadają korzystniej.

Na popularności zyskują w ostatnich czasach łóżka tapicerowane, pokryte tkaniną, skórą naturalną lub ekologiczną. W zależności od aranżacji naszego pomieszczenia i stylu życia, możemy wybrać sypialniane meble dostosowane do naszych potrzeb.

Wybierając ramę łózka kierujmy się również estetyką, a że wybór jest ogromny, czasem ciężko się zdecydować. Możemy wybierać spośród stylizowanych łóż z baldachimem po minimalistyczne łóżka rodem z japońskiego futonu. Warto jednak sprawdzić w sklepie co będzie dla nas wygodne i dopasować łóżko do wystroju wnętrza. Wybierając odpowiedni produkt nie bójmy się położyć na nim, oprzeć i wstawać kilka razy. Dzięki temu podejmiemy dobrą decyzję i dokonamy trafnego zakupu.

Zagłówek w łóżku – czy ma znaczenie?

Jeżeli lubisz wieczorami czytać w łóżku książkę lub pracujesz w tej pozycji z laptopem, warto zdecydować się na łóżko z zagłówkiem. Najlepiej, aby zagłówek był miękki i tapicerowany. Wtedy możesz wygodnie oprzeć się o niego, podczas pozycji siedzącej.

Zagłówek można również kupić oddzielnie:

  • gotowy,
  • składany z poszczególnych elementów.

To dobry pomysł, zwłaszcza jeżeli już zakupiliśmy łóżko i chcemy dopiero po jakimś czasie poprawić komfort i wygodną pozycję naszego kręgosłupa. Wtedy kupno osobnego zagłówka będzie doskonałym rozwiązaniem, ponieważ nie będziemy musieli inwestować w nowe łóżko.

Stelaż łóżka – jaki wybrać?

Drabinka, na której leży materac ma znacznie większy wpływ na nasz komfort podczas snu, niż rama. Najmniej komfortowe i najtańsze rozwiązanie to wypełnienie ramy płytą meblową. Nie będzie to jednak zbyt zdrowe dla naszego kręgosłupa. Znacznie lepiej sprawdzi się stelaż wykonany z drewnianych i delikatnie elastycznych listewek.

Stelaż powinien być również dopasowany do materaca. Dlatego jeżeli mamy materac sprężynowy, to regulowany stelaż z podnoszonym nagłówkiem mógłby uszkodzić sprężyny. W przypadku stelaża wykonanego z listewek, warto wybrać taki, który ma je gęsto ułożone.

Jak kupić wygodne łóżko do sypialni?

  • Zanim podejmiesz decyzję o zakupie sprawdź, jak czujesz się na wybranym przez Ciebie łóżku. W sklepie śmiało i bez krępacji połóż się na materacu, przetestuj jego sprężystość i obejrzyj dokładnie stelaż oraz ramę.
  • Pamiętaj, że im szersze łóżko, tym wygodniej się w nim śpi. A w przypadku kupna materaca dla dwóch osób, które znacząco różnią się wagą, warto kupić dwa oddzielne. W ten sposób materac nie będzie zginął się i zapadał w środku łóżka.

źródło zdjęcia: freepik.com

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *