Dni płodne u kobiety – kiedy wypadają?

Kobiety obliczają dni płodne z różnych powodów. Jedne w celu zajścia w ciążę. Inne wprost przeciwnie – by uniknąć „wpadki”. Cykl miesiączkowe dzieli się na okres płodny oraz niepłodny. Jak wyliczyć, kiedy wypadają nam dni płodne? Czy istnieją na to skuteczne sposoby?

Co oznaczają dni płodne u kobiety?

Choć wydaje się to dość dziwne, kobiety są płodne jedynie przez 4% całego życia. Zwykle płodność zaczyna się ok. 12- 15 roku życia. Kobiety tracą zdolność do zajścia w ciążę, gdy przejdą menopauzę, a więc ok. 50. roku życia. 

Mniej więcej w 14. dniu cyklu menstruacyjnego pęcherzyk Graafa pęka i dojrzała komórka jajowa zostaje uwolniona. Wówczas komórka przesuwa się do jajowodu, gdzie będzie gotowa na zapłodnienie. Przyjmuje się, że dni płodne to czas od 3-4 dni przed owulacją do 2 dni po niej. Dlaczego tak się dzieje, skoro jajeczko może przeżyć jedynie 24 godziny? A no dlatego, że plemniki mogą przeżyć ok. 4 dni.

Z kolei pozostałe dni w ciągu cyklu, od momentu obumarcia komórki jajowej do kolejnego krwawienia, są niepłodne. 

Jak obliczyć dni płodne? Metoda kalendarzowa

Przyjęło się, że owulacja przypada na 14. dzień przed końcem cyklu. Jak wiadomo, nie zawsze będzie to więc 14. dzień cyklu, ponieważ nie każda kobieta ma 28-dniowy cykl. Jak więc to wyliczyć? Dobrym sposobem będzie metoda kalendarzowa Ogino-Knausa. Aby obliczyć dni płodne, musimy zebrać dane z ostatnich 6-12 miesięcy. Jeśli odejmiemy 18 dni od najkrótszego cyklu, wyliczymy pierwszy dzień płodny. Jeśli z kolei odejmiemy 11 dni od cyklu najdłuższego, wyjdzie nam ostatni dzień płodny. Wszystkie pozostałe dni będą niepłodne. 

Obserwacja organizmu

Dni płodne możemy nie tylko wyliczyć, ale także rozpoznać, obserwując oznaki, jakie daje nam nasze ciało. Ok. 40% kobiet doświadcza tzw. bólu owulacyjnego. Jest to kłucie z jednej strony podbrzusza, w okolicy jajnika. Wówczas kłucie występuje wówczas, gdy komórka jajowa zostaje uwolniona z pęcherzyka.

O dniach płodnych informuje nas również wydzielina z pochwy. To właśnie ona pozwala przeżyć plemnikom więcej niż 3 godziny. Przed owulacją nasz śluz jest mętny, lepki i gęsty. W czasie dni płodnych jest on niemal przezroczysty, śliski i rozciągliwy i wygląda trochę jak białko jaja kurzego. Odczuwamy wówczas mokrość w okolicach intymnych. 

Dni płodne możemy też zaobserwować poprzez zmianę temperatury ciała. Tuż po jajeczkowaniu nasza temperatura wzrasta o 0,2 stopnie Celsjusza i opada dopiero na początku następnej menstruacji. 

Planowanie ciąży

Często nie potrafimy wyznaczyć dni płodnych i przez to staramy się współżyć jak najczęściej, by zwiększyć swoje szanse na zajście w ciąże. Jeśli zależy nam na dziecku, warto współżyć na 2 dni przed planowaną owulacją, aż do 2 dni po jajeczkowaniu. Wówczas może dochodzić do zbliżenia codziennie lub co 2 dni. Nie ma potrzeby częstszego współżycia, a nawet – jeśli staramy się o dziecko – może nam to zaszkodzić. Dlaczego? Ponieważ częsty seks zmniejsza ilość plemników w spermie. Jeśli mimo starań, wciąż nie udaje nam się zajść w ciążę, skontaktujmy się z lekarzem. Może się okazać, że coś nam dolega albo mamy jakieś infekcje, które utrudniają zapłodnienie.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *