Stworzenia domowego niezbędnika elektronarzędzi nie wymaga inwestowania w sprzęty najwyższej jakości. Chodzi raczej o skompletowanie takiego zestawu, który pomoże w awaryjnych sytuacjach i sprawi, że domowe usterki, a z czasem może nawet majsterkowanie, będzie proste i przyjemne. Jak więc powinien wyglądać domowy zestaw elektronarzędzi?
Dlaczego powinieneś mieć w domu kilka elektronarzędzi?
Chęć zmiany dekoracji, skręcenia mebli czy wyeliminowanie usterki, jaką może być cieknący kran – to wszystko wymaga narzędzi. Ręczne przybory takie jak śrubokręt, wkrętak, czy klucz francuski, są bardzo przydatne, jednak szczególnie te wymienione na początku mogą sprawić, że już po kilku chwilach dłoń i nadgarstek będzie mocno nadwyrężony. Narzędzia akumulatorowe lub sieciowe ułatwiają pracę, skracają ją i pozwalają zaoszczędzić mnóstwo energii fizycznej.
Poza tym drobnych spraw wymagających od czasu do czasu użycia sprawnych narzędzi nie brakuje. Nie chodzi tu bynajmniej o czas remontu, ale po prostu zwyczajne codzienne życie. Tylko osoby z ogromnym zasobem środków finansowych mogą sobie pozwolić na każdorazowe wzywanie fachowca celem wymiany prostych elementów lub eliminowania usterek. Inni powinni zaopatrzyć się w elektronarzędzia, które pomogą w naprawach, pielęgnacji powierzchni, renowacji, skręcaniu i wycinaniu. O jakich produktach mowa?
Zestawienie najpopularniejszych narzędzi elektrycznych do domu
Konkretne egzemplarze i grupy narzędzi można podzielić na dwie kategorie: sieciowe i bateryjne. W zdecydowanej większości do domowych prac przydadzą się urządzenia zasilane kablem sieciowym. Dlaczego? Są zazwyczaj tańsze, dysponują większą mocą i nie mają „efektu pamięci” ze względu na brak akumulatorów. Sprawdzają się szczególnie tam, gdzie nie często będą wykorzystywane.
Z drugiej strony narzędzia akumulatorowe są bardziej mobilne i nie trzeba za każdym razem szukać gniazdka, by były gotowe do pracy. Mogą jednak zaskoczyć nagłym rozładowaniem baterii i wymuszoną przerwą na obowiązkowe ładowanie. Jakie więc elektronarzędzia warto mieć?
Wiertarko-wkrętarka z funkcją udaru
Absolutna podstawa wyposażenia. Łączy w sobie zalety wiercenia i wkręcania, przyda się do wykonania otworu w ścianie, skręcania mebli i przykręcania elementów drewnianych. Warto wybrać taką, która wyposażona jest w udar, by nie kupować dodatkowo wiertarki udarowej.
Szlifierka kątowa z regulacją obrotów
Przecinanie materiałów metalowych czy szlifowanie i polerowanie to domena właśnie tych urządzeń. Aby był to produkt uniwersalny, powinien mieć regulację obrotów, wtedy posłuży również do polerowania. W innym wypadku należy skorzystać z pomocy szlifierki mimośrodowej.
Lutownica do łączenia przewodów elektrycznych
Nie trzeba wzywać elektryka za każdym razem, gdy przewód rozdzieli się od wtyczki. Bardzo dobrym narzędziem do takich prac jest właśnie lutownica. Nie wymaga wielkiego doświadczenia, a zapewnia świetne i trwałe łączenie przewodów.
Pistolet do kleju na gorąco
Bardzo dobry produkt do spoinowania gorącym klejem. Mieści w sobie walcowate wkłady i rozgrzewa je, co sprawia, że tak naniesiona substancja szybko łączy elementy. Może posłużyć do listew przypodłogowych, wykładziny, mebli i rękodzieła.