Fasady szklane cieszą oko i coraz częściej stają się integralną częścią projektów architektonicznych. Znajdziemy je w hotelach, restauracjach, halach sportowych, salonach samochodowych i budynkach użyteczności publicznej.
Fasady szklane – co dają i gdzie są wykorzystywane?
Fasady szklane są niezwykle popularne we współczesnej architekturze. Przyczyniła się do tego ich estetyka i liczne możliwości zastosowania. Fasady szklane znajdziemy w biurowcach, budynkach użyteczności publicznej, salach konferencyjnych, pensjonatach i hotelach. Dziś trudno wyobrazić sobie bez nich tętniące życiem miasto czy przemysłowe zagłębie.
Fasady szklane sprawdzą się także w halach przemysłowych i obiektach sportowych. Z jednej strony są one minimalistyczne i znakomicie wpisują się we współczesne trendy, z drugiej tworzą zjawiskową, niemal lustrzaną powierzchnię. Odpowiednio wykorzystane mogą stać się wizytówką firmy.
Ponadto zastosowanie fasad szklanych zamiast cegieł czy betonu nadaje budynkowi nowoczesny i lekki charakter, sprawia również, że do pomieszczenia wpada więcej światła. Poza walorami estetycznymi fasady szklane, to rozwiązanie architektoniczne, które po prostu się opłaca. Po pierwsze, fasady szklane często są tańsze niż inne sposoby wykończenia obiektu. Po drugie, mimo pozornego chłodu szkło ma dobre właściwości termoizolacyjne, dzięki czemu zapewnia odpowiednią temperaturę latem i pozwala zaoszczędzić na ogrzewaniu zimą. Po trzecie, montaż fasad szklanych jest stosunkowo prosty, a same fasady szklane są bardzo wytrzymałe. Warto wiedzieć, że fasady szklane wykonywane są ze specjalnego, hartowanego szkła, które charakteryzuje się o wiele większą odpornością na uszkodzenia niż jego tradycyjny odpowiednik, stąd też ryzyko uszkodzenia jest minimalne. Nawet wówczas, gdy do niego dojdzie będziemy musieli wymienić jedynie poszczególny element, a nie całą elewację.
Dlaczego warto wybrać szklane elewacje?
Na korzyść fasad szklanych przemawia także to, że są one łatwe do utrzymania w czystości. Dzięki zastosowaniu fasad szklanych każdy budynek nabierze nowoczesnego i lekkiego charakteru. Obecne możliwości obróbki szkła sprawiają, że fasady szklane możemy dostosować do swoich preferencji estetycznych. Ponadto można dopasować je do koncepcji aranżacyjnej budynku i otoczenia. Warto wiedzieć, że wykorzystywane w fasadach szkło dobrze reaguje nawet na duże amplitudy temperatur czy napięcia wewnętrzne.
By w pełni wykorzystać ich potencjał, projekt i montaż warto powierzyć wykwalifikowanej ekipie. Dobrze zaprojektowana fasada szklana cieszy oko i zapewnia wysoki komfort użytkowania. Jest także w pełni bezpieczna, wytrzymała i energooszczędna. W zależności od zastosowanych rozwiązań fasady szklane mogą także zapewnić izolacyjność cieplną i akustyczną, ochronę przed słońcem oraz umożliwić stały dopływ świeżego powietrza.
Fasady szklane ograniczają także konieczność użycia sztucznego światła, gdyż „dostarczają” dzienne światło nawet do najgłębiej położonych pomieszczeń. Jeśli są prawidłowo zaprojektowane staną się rodzajem „zewnętrznej tarczy” chłodzącej budynek latem i pozwalającym zaoszczędzić na ogrzewaniu zimą.