Ile może kosztować czyszczenie wentylacji?

Czysta wentylacja działa w pełni prawidłowo, gwarantując bezpieczeństwo i komfortowe warunki w pomieszczeniach. Regularne usuwanie zabrudzeń najlepiej zlecić profesjonalistom. Z tego tekstu dowiesz się, ile może kosztować czyszczenie wentylacji i od czego to zależy!

Co wpływa na koszt czyszczenia wentylacji?

Na koszt czyszczenia wentylacji ma wpływ wiele czynników. Warto wiedzieć, co konkretnie składa się na wycenę, by być w stanie ocenić, czy proponowana stawka jest korzystna.

Znaczenie przede wszystkim mają:

  • wielkość sytemu wentylacyjnego,
  • stopień zabrudzenia i rodzaj zanieczyszczeń,
  • lokalizacja i przeznaczenie kanałów wentylacyjnych.

W dalszych częściach tekstu omawiamy szczegóły i wyjaśniamy, dlaczego akurat te kryteria są brane pod uwagę.

Jaki wpływ na czyszczenie wentylacji ma jej wielkość?

Pierwszą i dość oczywistą kwestią jest wielkość instalacji. Od tego czynnika zależy czas pracy specjalistów oraz robotów – za jednym razem sprawdzają ok. 20-30 m kanałów. Z tym wiąże się także przygotowanie instalacji do czyszczenia, ponieważ im będzie większa, tym więcej materiałów i środków trzeba zużyć. Ma to szczególnie znaczenie przy czyszczeniu na mokro, ponieważ wtedy konieczne jest zastosowanie specjalnych detergentów.

Stopień i rodzaj zabrudzania a koszt czyszczenia wentylacji

Koszt czyszczenia wentylacji jest obliczany także w oparciu o to, jak bardzo zanieczyszczone są kanały. Po inspekcji pracownicy oceniają, ile czasu i wysiłku trzeba będzie włożyć w ich wyczyszczenie.

Niższej ceny można spodziewać się wtedy, gdy w wentylacji nagromadziły się stosunkowo niewielkie zabrudzenia, które można usunąć dość sprawnie metodą suchą. Jeśli jednak instalacja jest w złym stanie albo brud jest tłusty czy lepki, konieczne jest zastosowanie metody mokrej oraz zaawansowanego sprzętu, co jest oczywiście droższe.

Ile kosztuje czyszczenie wentylacji w zależności od jej zastosowania?

Wpływ na cenę czyszczenia wentylacji ma również jej przeznaczenie, czyli to, w jakich pomieszczeniach działa. Sposób eksploatacji kanałów wentylacyjnych przekłada się na to, jakie zanieczyszczenia się w nich gromadzą. Istotne jest jeszcze to, jak bardzo idealna powinna być czystość powietrza.

Dla przykładu, w zakładach przemysłowych najważniejsze jest, by wentylacja filtrowała większe zanieczyszczenia. W większości przypadków czyszczenie odbywa się wtedy szybciej i wymaga stosowania mniej zaawansowanych technologii, co skutkuje niższą ceną.

Specyficzne podejście do usługi konieczne jest np. w szpitalach czy specjalistycznych zakładach produkcyjnych, w których wytwarza się np. żywność czy lekarstwa. W takich warunkach trzeba zadbać o idealną czystość powietrza, dlatego trzeba przeprowadzić kontrolę przed rozpoczęciem prac, a także po ich zakończeniu. Wtedy najczęściej zalecana jest też dezynfekcja, do której potrzebne są specjalistyczne środki chemiczne. Dodatkowe materiały i dłuższy czas pracy to naturalnie wyższa cena realizacji.

Ile kosztuje czyszczenie wentylacji – podsumowanie

Trudno jest jednoznacznie ocenić, ile kosztuje czyszczenie wentylacji. Znaczenie mają jeszcze np.:

  • dostęp do kanałów wentylacyjnych,
  • budowa kanałów (czy znajdują się na nich klapy rewizyjne, czy trzeba je założyć),
  • charakterystyka obiektu (m.in. w jakich godzinach czy terminach można prowadzić prace).

Wyceny są przygotowywane indywidualnie po wizji lokalnej, a także inspekcji z użyciem kamer. Przed umówieniem terminu warto skontaktować się z firmą i dopytać o szczegóły. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie: https://brawent.pl/ile-kosztuje-czyszczenie-wentylacji/.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *