Inseminacja jako metoda wspomaganego rozrodu

Na czym polega inseminacja? Przeczytaj artykuł na temat inseminacji, kto może z niej skorzystać i jakie są przeciwwskazania.

Inseminacja – metoda wspomaganego rozrodu

Inseminacja domaciczna jest jedną z metod wspomaganego rozrodu. Stanowi ona rozwiązanie proste i bezbolesne, polegające na umieszczeniu bezpośrednio w jamie macicy przyszłej matki nasienia partnera lub dawcy, które wcześniej zostało odpowiednio przygotowane w warunkach laboratoryjnych.

Kto może skorzystać z inseminacji?

Zgodnie z ustawą o leczeniu niepłodności, inseminacja, jako sposób na leczenie niepłodności stosowana jest wyłącznie w przypadku par heteroseksualnych, które pozostają w związku małżeńskim lub nieformalnym.

Wskazania i przeciwwskazania do inseminacji domacicznej

Lekarz z kliniki leczenia niepłodności może zdecydować o przeprowadzeniu u pacjentki inseminacji domacicznej, gdy:

  • U partnera pacjentki występują zaburzenia ejakulacji,
  • U partnera pacjentki zdiagnozowano nieznacznie odbiegające od normy parametry nasienia, m.in. zbyt mała liczba plemników lub ich niewystarczająca ruchliwość,
  • U pacjentki zaobserwowano obecność przeciwciał przeciwplemnikowych,
  • Pacjentka cierpi na endometriozę I lub II stopnia,
  • U pary zdiagnozowano niepłodność idiopatyczną (niewyjaśniona przyczyna niepłodności).

Zabieg inseminacji nie zostanie wykonany, jeśli badań wykażą istnienie jednego lub kilku przeciwwskazań do jego przeprowadzenia. Wśród nich wymienia się:

  • zdiagnozowanie stanów zapalnych w narządzie rodnym,
  • występowanie mięśniaków macicy (choć zależnie od ich lokalizacji),
  • przeszkodę w postaci niedrożności jajowodów,
  • występowanie patologii w obrębie błony śluzowej macicy,
  • stwierdzenie procesu nowotworowego,
  • występowanie innych, ciężkich schorzeń ogólnoustrojowych,
  • zidentyfikowanie obecności bakterii w nasieniu oraz inne patologie nasienia.

Badania przed inseminacją

Przed zabiegiem inseminacji lekarz ocenia stan ginekologiczny pacjentki oraz zleca wymagane badania.

W klinice leczenia niepłodności InviMed w Warszawie, przed zabiegiem inseminacji należy zrobić badanie drożności jajowodów (Sono-HSG), badania wirusologiczne (Anty-HIV 1,2, HBs Antygen, Anty-HBc, Anty-HCV, VDRL Cytomegalia IgG, IgM, Różyczka IgM, IgG,  Toxoplazmoza IgM, IgG) oraz wymazy z kanału szyjki macicy na obecność Chlamydii trachomatis oraz badanie czystości pochwy. Przed zabiegiem oznaczana jest także grupa krwi pacjentki. Partner pacjentki wykonuje badania na obecność wirusów: Anty-HIV 1,2, HBs Antygen, Anty-HBc, Anty-HCV, VDRL Cytomegalia IgG, IgM.

Przed zabiegiem lekarz wykonuje monitoring cyklu, aby szczegółowo wyznaczyć dzień owulacji, w którym przeprowadzona będzie zabieg inseminacja.

Czy inseminacja jest skuteczna?

Klinika leczenia niepłodności InviMed w Warszawie szacuje, że skuteczność inseminacji waha się w przedziale od 10 proc. do 25 proc. na cykl. Wszystko zależy jednak od parametrów nasienia, wieku kobiety i liczby dojrzałych pęcherzyków po przeprowadzonej stymulacji hormonalnej. Nie ma przeciwwskazań, aby zabieg inseminacji wykonywać w kolejnych, następujących po sobie cyklach miesięcznych. To lekarz dobiera indywidualnie dla pacjentki liczbę inseminacji domacicznych. Najczęściej próby są powtarzane maksymalnie sześć razy.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *