Remontując dom lub wprowadzając się do nowego mieszkania, szukamy rozwiązań, które nie tylko wpiszą się w estetykę pomieszczeń, ale także będą praktyczne. Część rozwiązań wprowadzonych jest od razu, z częścią czekamy do momentu, aż poczujemy wnętrze, zobaczymy jak pracuje z nim światło naturalne. Do takich dodatków należy zaliczyć rolety do mieszkania.
Dlaczego warto zamontować rolety?
Mechanizmy i technologie stosowane w roletach pozwalają na stworzenie z nich dekoracji okna, dodają prywatności, ale przede wszystkim doskonale tłumią hałas płynący z zewnątrz budynku i osłaniają pomieszczenia przed nadmiernym nagrzaniem przez promienie słoneczne. Osłaniają także mieszkania przed chłodem i wiatrem. W ten sposób wpływają na termoizolację budynku i zapobiegają powstawaniu mostków cieplnych w izolacji oraz przemarzania, ponieważ nie pozwalają na ucieczkę ciepła z pomieszczenia przez okna. Nowoczesne systemy stosowane w roletach do mieszkań i domów pozwalają na łatwy montaż, bez integracji w stolarkę okienną oraz nie wymagają wymiany okien.
Czym różnią się rolety nakładane od adaptacyjnych?
Systemy rolet do mieszkań oferowane przez Ekoplast różnią się sposobem montażu, jednak oba są skuteczne i estetyczne. Pierwszą metodą są nakładane rolety do mieszkania – są one montowane do ramy okiennej. Takie zintegrowane z oknem rolety zewnętrzne nazywane są też nadstawnymi. Bezpośredni montaż pozwala na dopasowanie rolety nie tylko do okien, ale i elewacji budynku, przez co całość wygląda bardzo schludnie. Roleta nakładana posiada umieszczaną na zewnątrz budynku skrzynię z PCV, którą można zabudować na kilka sposobów, dopasowanych architektonicznie do budynku. Klapa rewizyjna rolety otwierana jest od wnętrza pomieszczenia, co pozwala na łatwe sterowanie. Taką roletę można także zamontować podtynkowo, jeśli pozwala na to konstrukcja budynku (w nowym budownictwie nie stanowi to najmniejszego problemu). Z kolei adaptacyjne rolety do mieszkania montowane są na elewacji budynku – bez ingerencji w stolarkę okienną. Kaseta takiej rolety montowana jest najczęściej podtynkowo, przez zlicowanie z elewacją staje się niemal niewidoczna. Takie rozwiązanie pozwala na zachowanie poziomu izolacji cieplnej. Adaptacyjne rolety do mieszkania stanowią najczęściej montowany system rolet zewnętrznych, ich pokrywa rewizyjna umiejscowiona jest na zewnątrz.
Jak sterować roletami zewnętrznymi?
Zarówno nakładanymi, jak i adaptacyjnymi roletami do mieszkań można sterować automatycznie lub ręcznie. Sterowanie automatyczne odbywa się przez wytrzymały siłownik rurowy, umiejscowiony w środku skrzynki. Aby ustawić roletę, można skorzystać z rozwiązania z pilotem, wyłącznika kluczykowego lub klawiszowego. Sterowanie ręczne zewnętrzną roletą do mieszkania odbywa się przez zwijacz sznurkowy lub taśmę albo przekładnię korbową i naciągową sprężynę. Aby uniemożliwić podniesienie rolety z zewnątrz, warto zastosować rygiel automatyczny, lub klasyczny zamek z kluczem.