Kondensatory znajdują zastosowanie w niemal każdym układzie elektrycznym. Najczęściej z kondensatorów korzysta się do wygładzania i filtrowania sygnałów, a także do niwelowania zakłóceń w układach. Przykładowo w zasilaczach kondensatory podtrzymują chwilową wartość napięcia, redukując tętnienie oraz fluktuacje napięcia prądu stałego. Większe kondensatory wykorzystywane są w układach rozruchowych silników elektrycznych oraz do kompensowania indukcyjnej mocy biernej.
Kondensatory rozruchowe do silników jednofazowych i trójfazowych
Silnik elektryczny podczas rozruchu pobiera dużo mocy chwilowej i generuje spore zakłócenia. Aby zapewnić silnikowi odpowiednią moc i jednocześnie odpowiednie przesunięcie fazowe w silnikach jednofazowych, stosuje się kondensatory rozruchowe.
Najczęściej kondensatory silnikowe (rozruchowe lub pracy) są kondensatorami o konstrukcji foliowej, które są zaprojektowane do pracy na napięciu w zakresie 400-500 V. Zwykle takie kondensatory zapewniają pojemność rzędu od 1 do 100 mikrofaradów.
W przypadku silników asynchronicznych jednofazowych stosuje się układy z kondensatorem pracy, układy z kondensatorem pracy i kondensatorem rozruchowym bądź układy z kondensatorem rozruchowym i uzwojeniem rozruchowym.
Kondensatory do kompensacji mocy biernej
Kondensatory do kompensowania mocy biernej wykorzystywane są w sieciach elektroenergetycznych i instalacjach elektrycznych. Indukcyjna moc bierna generowana jest w układach przez elementy indukcyjne – transformatory, dławiki czy silniki elektryczne.
Aby skompensować moc bierną, a tym samym ograniczyć straty i niepotrzebne obciążanie przewodów przesyłowych, konieczne jest zastosowanie kompensacji mocy biernej indukcyjnej elementem pojemnościowym – kondensatorem kompensacyjnym. Należy także wspomnieć, że w przypadku braku kompensacji mocy biernej konieczne byłoby instalowanie sieci elektroenergetycznych z przewodami o większych przekrojach, ponieważ moc bierna znacząco ogranicza przepustowość sieci zasilających i generuje poważne straty mocy czynnej w transformatorach i odbiornikach prądu elektrycznego.
Ważne jest również kompensowanie mocy biernej pojemnościowej, która powstaje w trakcie zasilania urządzeń elektrycznych wyposażonych w kondensatory – np. zasilaczy UPS lub oświetlenia LED. Moc bierna pojemnościowa dodatkowo obciąża układy elektryczne i negatywnie wpływa na ich wydajność energetyczną. Bez kompensacji mocy biernej pojemnościowej rachunki za energię elektryczną mogą być wyższe nawet o 30%. Dzięki odpowiednim układom kompensującym możliwe jest ograniczenie tych strat.
Kondensatory kompensacyjne umożliwiają sprawne ograniczanie mocy biernej indukcyjnej i pojemnościowej. Układy kompensujące zwykle składają się z dławików kompensacyjnych, dławików filtrujących i baterii kondensatorów. Kontrolę nad układami sprawują elementy automatyki, które wraz ze zmieniającym się obciążeniem w sieci, załączają lub odłączają poszczególne elementy układów kompensujących.