Orzeczenie o szkodzie całkowitej to zmora wielu kierowców. Choć ubezpieczyciel uzasadnia taką decyzję, twierdząc, iż koszty naprawy pojazdu przewyższyłyby jego wartość, wielu poszkodowanych zwyczajnie się z tym nie zgadza. Co więcej, często mają oni rację i mogą próbować odwoływać się od decyzji firmy ubezpieczeniowej. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, co możesz zrobić, jeśli Twoim zdaniem uszkodzony w kolizji czy wypadku pojazd bynajmniej nie nadaje się już wyłącznie na złom czy części.
Zapraszamy również do zapoznania się z napisanym przez eksperta Mubi poradnikiem, który znajdziesz na stronie https://mubi.pl/poradniki/szkoda-calkowita-samochodu-z-oc-ac/.
Złożenie odwołania wskazane
Twoje auto uległo poważnej kolizji lub wypadkowi. Liczysz na jego szybką naprawę, bo jest Ci ono bardzo potrzebne w codziennym życiu. Zastanawiasz się, ile potrwać może przywrócenie go do stanu używalności, ale jesteś pełen optymizmu – w końcu eksperci mają swoje metody, byś nie musiał czekać na odzyskanie pojazdu w nieskończoność. Ostatecznie jednak dowiadujesz się, że przywrócenie Twojego auta do stanu sprzed wypadku nie będzie możliwe – towarzystwo ubezpieczeniowe orzeka szkodę całkowitą i proponuje Ci odszkodowanie w formie pieniężnej, na dodatek w wysokości, która zupełnie Cię nie satysfakcjonuje. Na szczęście nie musisz zgadzać się z taką decyzją i masz prawo do tego, by złożyć od niej odwołanie. Możesz ponadto zażądać przedstawienia Ci przez towarzystwo ubezpieczeniowe pełnej dokumentacji – zarówno tej, która dotyczy wartości pojazdu, jak i tej związanej z kalkulacją kosztów jego naprawy. Jeśli Twoim zdaniem TU zaniżyło wartość Twojego samochodu, zawyżyło koszty jego naprawy, albo zrobiło jedno i drugie, to złożenie odwołania będzie jak najbardziej wskazane.
Przeprowadź swoje własne śledztwo
Zaniżanie wartości auta to zabieg, do którego uciekają się niektóre firmy ubezpieczeniowe, by orzec szkodę całkowitą pojazdu. Na szczęście nie musisz orzeczenia takiego pokornie przyjmować. Poza podjęciem oczywistego kroku w postaci zwrócenia się do TU z prośbą o szczegółową wycenę, Ty również możesz przeprowadzić swoje własne śledztwo. Sprawdź, jakie ceny osiągają podobne do Twojego pojazdy na internetowych aukcjach oraz po ile sprzedawane są one w serwisach ogłoszeniowych. Jeśli różnice będą znaczące, koniecznie poinformuj o tym towarzystwo ubezpieczeniowe, podpierając się zebraną przez siebie dokumentacją, np. w postaci wydruków znalezionych aukcji i ogłoszeń. Jeśli chodzi o koszty naprawy, tu również nie musisz godzić się z decyzją ubezpieczyciela. Zorientuj się w cenach napraw i postaraj się wykazać, że te podane przez TU zostały zawyżone (w tym przypadku również konieczne będą dowody, które zbierzesz).
Wrak – co możesz z nim zrobić?
Niektórzy błędnie zakładają, że jeśli firma ubezpieczeniowa stwierdzi szkodę całkowitą, to otrzymają oni jako zadośćuczynienie kwotę, która stanowiła będzie równowartość pojazdu przez wypadkiem. Niestety tak nie jest. Ubezpieczyciel pomniejszy ją bowiem o wartość wraku, który nota bene nadal pozostawał będzie Twoją własnością. Oczywiście możesz go sprzedać (jako całość lub na części), jeśli jednak towarzystwo ubezpieczeniowe zawyżyło jego wartość, co niestety również czasami się zdarza, nie uzyskasz za niego takiej ceny, która sprawi, że wyjdziesz na swoje, a przynajmniej nie poniesiesz straty. Pamiętaj, że w sprzedaży wraku powinno pomóc Ci samo TU – tak mówią wytyczne Komisji Nadzoru Finansowego. Wrak taki może zostać wystawiony na aukcję przez ubezpieczyciela, albo też ten ostatni wskaże Ci firmę, która może go od Ciebie wykupić.
Szkoda całkowita a auto zastępcze
Jeśli towarzystwo ubezpieczeniowe orzeknie szkodę całkowitą, do momentu uzyskania odszkodowania przysługuje Ci prawo do samochodu zastępczego (oczywiście musisz umotywować swoje żądanie, wykazując, że pojazd jest Ci niezbędny do codziennego funkcjonowania). Co więcej, jeśli odszkodowanie okaże się zbyt niskie, byś mógł pozwolić sobie na zakup nowego auta, samochód zastępczy będzie Ci przysługiwał do momentu, aż uzbierasz potrzebne środki i zakupu dokonasz. Oczywiście nie może trwać to zbyt długo – TU również ma prawo do zakwestionowania Twoich żądań, jeśli stwierdzi, że próbujesz je “naciągać”.
Szkoda całkowita z AC i OC
W ogólnych warunkach ubezpieczenia AC wskazane jest, kiedy ubezpieczyciel ma prawo orzec szkodę całkowitą pojazdu. I choć między poszczególnymi TU mogą występować pewne różnice, na ogół jest tak, że szkoda całkowita orzekana jest w sytuacji, kiedy koszty naprawy auta przekroczą 70% jego wartości.
Inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku ubezpieczenia OC – tu szkoda całkowita orzeczona może być tylko wówczas, gdy koszty naprawy przekroczą 100% wartości pojazdu sprzed wypadku.
Według danych z kalkulatora OC Mubi średnia cena OC w lipcu 2019 r. wyniosła 866,42 zł. Jeśli chciałbyś szybko sprawdzić, czy za swoją polisę nie przepłacasz, skorzystaj z możliwości, jakie daje kalkulator ubezpieczeń. Wejdź na stronę https://mubi.pl/ubezpieczenie-samochodu/kalkulator-oc-ac/ i wypełnij pola formularza (zajmie Ci to tylko 3 minuty). Otrzymasz najlepsze, dopasowane do swojego przypadku oferty OC z rynku, porównasz je ze sobą i wybierzesz tę najbardziej atrakcyjną, a następnie kupisz ją przez Internet.