Myślisz, że jesteś w ciąży? Sprawdź pierwsze objawy

Objawem, który najbardziej kojarzy nam się z ciążą, jest oczywiście brak miesiączki. Spóźniający się okres może być jednym z sygnałów, ale nie jedynym. Jakie inne objawy towarzyszą pierwszym tygodniom ciąży? Czy jesteśmy w stanie je rozpoznać?

Zacznijmy od tego, że pierwsze objawy ciąży mogą pojawić się już 10 dni po zapłodnieniu. Nie zawsze jesteśmy w stanie je zauważyć, ponieważ czasami bierzemy je za zwykłe przeziębienie, zatrucie pokarmowe czy po prostu przeziębienie. Każdy objaw z osobna wcale nie musi oznaczać ciąży, ale gdy mamy do czynienia ze wszystkimi czy chociaż kilkoma na raz? Warto wówczas udać się do lekarza.

Huśtawki nastrojów

W jednym momencie wszystko zaczyna Cię denerwować. Teraz skaczesz ze szczęścia, ale już chwilę później wpadasz w złość i masz napady płaczu. Takie objawy często mylone są ze zwykłym przemęczeniem lub zespołem napięcia przedmiesiączkowego. Jeśli to rzeczywiście ciąża, sprawcą Twojego złego samopoczucia jest progesteron. Odgrywa on istotną rolę w czasie ciąży. Pomaga zagnieździć się zarodkowi w macicy, a następnie wpływa na utrzymanie ciąży. Niestety jego działanie ma też negatywne skutki, ponieważ zaburza on równowagę emocjonalną kobiety.

Brak miesiączki

To jeden z najbardziej popularnych objawów ciąży. Jeśli jednak masz nieregularne miesiączki, brak okresu lub jego spóźnianie się może być dla Ciebie całkowicie normalne. Warto też pamiętać, że zwykle nawet we wczesnej ciąży występuje krwawienie. Jest to wynik zagnieżdżenia się zarodka w macicy. Wówczas jednak mamy do czynienia z nieco krótszym i mniej obfitym krwawieniem, niż w przypadku normalnej miesiączki.

Brak apetytu lub wilczy apetyt

Większość osób kojarzy ciążę jako okres, w którym mamy zwiększony apetyt. Mówi się, że kobieta je za dwoje. Często też przyszłe mamy mają przeróżne zachcianki – kiszone ogórki na przemian ze słodkim czy potrawy, których do tej pory by nie tknęły. Jednak nadmierny apetyt wcale nie jest regułą. Równie dobrze kobiety w ogóle mogą nie mieć ochoty na jedzenie.

Mdłości, wymioty i częstsze wizyty w toalecie

Wymioty i poranne mdłości to jeden z najbardziej oczywistych objawów ciąży. Według ginekologów, odpowiada za nie hormon hCG, produkowany przez zarodek. Te objawy mogą towarzyszyć przyszłej mamie przez cały pierwszy semestr. Zdarzają się jednak kobiety, które w ogóle nie mają takich problemów. W przypadku nasilonych objawów, warto wypróbować sprawdzone sposoby łagodzenia tych dolegliwości. Polecamy imbir, który usprawnia trawienie, łagodzi nudności, niestrawność, wzdęcia czy inne dolegliwości trawienne.

„Inną ciążową dolegliwością jest także częstsze oddawanie moczu, choć objaw ten pojawia się zazwyczaj w 6 tygodniu ciąży. Jego przyczyną jest powiększająca się macica, która uciska m. in. pęcherz” – mówi specjalistka z portalu kobiecosc.info.

Wrażliwe piersi

Kolejny objaw, który możemy błędnie odczytać jako zbliżającą się miesiączkę, to nabrzmiałe i tkliwe piersi. W przypadku ciąży jednak piersi stają się również większe i cięższe, ponieważ powiększają się komórki gruczołowe. W tym czasie zwiększa się też objętość krwi i limfy – biust jest lepiej ukrwiony, naczynia krwionośne się rozszerzają, przez co żyłki są bardziej widoczne na cienkiej skórze piersi.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *