Każdy blog potrzebuje nie tylko inspiracji, ale też podstawowych wiadomości, do których na blogu można się ustosunkować. Powstaje zatem pytanie, skąd czerpać informacje i newsy o polityce, aby zawsze być na bieżąco?
Prowadzenie bloga o polityce wymaga od autora aktywnego poszukiwania informacji. Newsy można czerpać zarówno z mediów tradycyjnych, jak i internetowych. Dużą pomocą okazuje się znajomość języka obcego, zwłaszcza angielskiego, która pozwala na bieżące zapoznawanie się z informacjami z całego świata. Alternatywnym pomysłem może być stworzenie bloga o charakterze polemicznym, w którym dokonuje się komentarza stanowisk innych blogerów.
Źródła informacji na blogi polityczne
Blogi o polityce często mają bardzo indywidualny styl i opiniotwórczy charakter. Nie byłoby to jednak możliwe, gdyby ich autorzy nie czerpali skądś informacji, które komentują i rozwijają. Oczywiście najbardziej popularnym źródłem informacji są media tradycyjne. Prowadzenie bloga, w którym bieżąco poddaje się komentarzowi aktualne, głośne wydarzenia, może być doskonałym pomysłem dla każdego, kto pragnie podzielić się swoim punktem widzenia na daną sytuację. Będąc dziennikarzem zajmującym się takim tematem, jak polityka news, informacje można czerpać także z innych źródeł, np. Polskiej Agencji Prasowej. Jeżeli prowadzi się bloga o polityce, który nie jest skoncentrowany wyłącznie na polityce krajowej, najbardziej korzystnym rozwiązaniem będzie czytanie mediów zagranicznych. Ze względu na stopień profesjonalizacji mediów istnieje duże prawdopodobieństwo, że informacja o danym wydarzeniu, np. wycieku ropy z uszkodzonego tankowca, będzie dużo szybciej podana w mediach amerykańskich, niemieckich, francuskich czy angielskich, niż w polskich. Oczywiście rozwiązanie to wymaga dobrej znajomości danego języka, ale współcześnie nie stanowi to już takiego problemu, jak kiedyś.
Blogi polityczne w oparciu o… inne blogi o polityce
Często można trafić na blogi, które wcale nie służą bezpośredniemu komentowaniu bieżących wydarzeń politycznych. Są to blogi o charakterze polemicznym, które są skoncentrowane wokół tematów politycznych, jednak przede wszystkim służą samej dyskusji i ustosunkowywaniu się do poglądów innych blogerów. Zdecydowanie się na prowadzenie takiego rodzaju bloga może być bardzo korzystne. Prowadzenie polemik z bardziej znanymi autorami może sprawić, że ich czytelnicy również zainteresują się blogiem. Inną cechą sprzyjającą zyskiwaniu popularności takich blogów jest kontrowersyjność treści. Często blogi polemiczne są bowiem przepełnione bardzo oryginalnymi sposobami podejścia do danej sytuacji i oryginalnym światopoglądem autora.