Poduszka rehabilitacyjna – zastosowanie i rodzaje. Co warto wiedzieć przed zakupem?

Poduszka rehabilitacyjna lub inaczej ortopedyczna oznacza w rzeczywistości szeroki zakres produktów, które mogą poprawiać jakość snu i właściwy odpoczynek lub służyć do wykonywania ćwiczeń. Dlatego warto upewnić się, czego dokładnie potrzebujemy.

Poduszka rehabilitacyjna jest wyrobem, którego najczęściej używamy, jeśli chodzi o zapobieganie czy łagodzenie skutków urazu kręgosłupa. Stosuje się je podczas snu, ponieważ właśnie w pozycji leżącej przeciętny człowiek spędza około aż 7 godzin na dobę. Warto więc zainwestować w prawidłową jakość odpoczynku.

Kto potrzebuje poduszki ortopedycznej?

Poduszka rehabilitacyjna do spania pozwala na odciążenie kręgosłupa, zapewniając mu zachowanie naturalnej krzywizny – lordozy. Kręgosłup, który w ciągu dnia narażony jest na silne przeciążenia, w ten sposób właściwie się regeneruje, zwłaszcza jeśli dodatkowo wcześniej wystąpiły urazy w jego obrębie lub rozwijają się zwyrodnienia. Zdrowy sen oznacza budzenie się bez bólu czy sztywności karku, ponieważ krążki międzykręgowe, mięśnie i więzadła, w prawidłowej pozycji, rozluźniają się i zostają odpowiednio nawodnione, przez co szybciej się regenerują.

Jest bardzo mała grupa osób, które nie skarżą się absolutnie na żadne dolegliwości ze strony kręgosłupa, a również w takich przypadkach poduszka ortopedyczna jest wskazana jako profilaktyka – zapobieganie niepotrzebnym obciążeniem np. na skutek dehydratacji krążków, która może prowadzić do dyskopatii. Obowiązkowo powinna znaleźć się na łóżku każdego, kto skarży się na sztywność karku, drętwienie kończyn czy bóle głowy po przebudzeniu. Należy pamiętać, że utrzymujące się dolegliwości zawsze wymagają specjalistycznej diagnoza – samo zastosowanie poduszki jest w stanie złagodzić dyskomfort, ale nie zastąpi prawidłowego leczenia.

Wybór właściwej poduszki

Wbrew pozorom, zakup poduszki rehabilitacyjnej wymaga większego zaangażowania niż w przypadku jej zwykłego odpowiednika. Głównie dlatego, że to produkt, który może wspierać proces leczenia. Przede wszystkim dobierana jest do:

  • wzrostu,
  • wagi,
  • szerokości barków,
  • oraz najczęstszej pozycji spania.

Podstawowe dane, czyli waga wzrost i szerokość barków, pozwalają na wybór wielkości i grubości. Producenci stosują zazwyczaj skalę S (cienka), M (średnia), L (gruba) i zamieszczają na opakowaniu odpowiednią etykietę, pozwalającą bardzo łatwo dopasować produkt.

Jeśli chodzi o pozycję spania, jest ona bardzo ważna, gdyż poduszki są w zupełnie inny sposób wyprofilowane. Najbardziej obciążającą pozycją dla kręgosłupa jest leżenie na brzuchu. Dla tych osób zaleca się cienkie poduszki, najczęściej w kształcie gwiazdy – pomagają korygować ułożenie kręgosłupa, a jednocześnie swobodnie oddychać. Jeśli ktoś lubi spać na plecach, powinien wybrać poduszkę miękką, niską, ale z dodatkowym wycięciem, które pozwala na trzymanie głowy w jednej pozycji. Z kolei do spania na boku najlepsza będzie ta z profilowaniem w formie wałka na wysokości odcinka szyjnego.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *