Natura i porządek to czołowe zasady, które trzeba mieć na uwadze podczas urządzania pięknej i ponadczasowej kuchni. Podobnie jak funkcjonalność. Jak uzyskać najlepsze efekty wizualne i zapewnić sobie funkcjonalne wnętrze? Kilka porad znajdziecie poniżej.
Wnętrza kuchenne są wyjątkowo starannie projektowane – skoro kuchnia jest sercem domu, spędzamy tu większość czasu na rodzinnych posiłkach czy spotkaniach ze znajomymi. Meble, blaty dębowe czy różne dodatki trzeba starannie dobrać. Jak to zrobić?
Modne wzory w kuchni
Popularne są ostatnio motyw inspirowane wzorami występującymi w przyrodzie – jak kwiaty czy liście. Można wybrać takie płytki albo zasłony czy tekstylia na stół. W połączeniu z odpowiednim kolorem frontów szafek pozwolą one stworzyć ciekawą kompozycję, która zachwyci ponadczasowym pięknem.
Wybór dekorów bywa trudny, ponieważ trendy szybko się zmieniają. Modne są także gładkie fronty lakierowane lub matowe – białe, beżowe czy szare, duet bieli i czerni oraz… fronty w intensywnych kolorach. Nie kieruj się jedynie modą i trendami, ale przede wszystkim własnym gustem.
Jaki blat do kuchni wybrać?
Jeśli ma być zarówno estetyczny i elegancki, jak i praktyczny, sprawdzą się m.in. blaty drewniane. Można je wykonać na przykład z dębu albo wybranego gatunku egzotycznego – jak teak albo merbau. W urządzaniu kuchni ważne są wygoda i funkcjonalność, ale także estetyka. Blaty drewniane dębowe dodadzą wnętrzu naturalności i szlachetności, sprawdzą się w wielu aranżacjach – np. nowoczesnych, minimalistycznych, klasycznych czy glamour.
Blaty dębowe to luksus, szlachetność i naturalność, poza tym są wytrzymałe i odporne, ale wymagają regularnej impregnacji – olejowania lub lakierowania. Tworząc wnętrza o ponadczasowym charakterze, projektanci chętnie szukają inspiracji właśnie w drewnie – poza blatem warto pamiętać też o innych elementach wykonanych z tego materiału – jak m.in. stopnie drewniane, podłoga drewniana czy meble.
Umiar i ład
Niezależnie od wybranych kolorów i materiałów trzeba też pamiętać, by zachować ład oraz umiar podczas aranżowania kuchennej przestrzeni. Każdy detal powinien ze sobą współgrać, przepych jedynie zepsuje estetykę. Warto ograniczyć gamę kolorystyczną do maksymalnie trzech odcieni, by wnętrze nie było zbyt męczące. Umiar jest wskazany także w przypadku dekoracyjnych elementów i bibelotów. Lepiej skupić się na zestawieniu ze sobą odpowiednio różnych elementów – jak stopnie drewniane i blat kuchenny, kamienne dodatki i szklane bibeloty.