Post Przerywany – co wiesz o tej strategii odżywiania?

Post przerywany to metoda odżywiania, która polega na cyklicznym ograniczaniu spożycia kalorii przez określony czas, a następnie wprowadzeniu okresów jedzenia. W trakcie okresów ograniczenia spożycia kalorii, osoba stosująca post przerywany powstrzymuje się od jedzenia lub spożywa posiłki o znacznie niższej wartości kalorycznej. Natomiast w okresach jedzenia wraca do normalnego spożycia kalorii.

Istnieje wiele różnych wariantów postu przerywanego, w tym popularne metody takie jak 16/8, gdzie osoba je przez 8 godzin w ciągu dnia i pozostaje w stanie postu przez 16 godzin, lub 5:2, gdzie przez 5 dni w tygodniu je normalnie, a przez 2 dni spożywa bardzo niewielką ilość kalorii.

Metoda postu przerywanego cieszy się zainteresowaniem ze względu na potencjalne korzyści deklarowane przez zwolenników tego sposobu odżywiania, takie jak np. utrata wagi. Niemniej jednak, jest to sposób odżywiania, który może nie być odpowiedni dla każdej osoby, i przed jego rozpoczęciem zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub specjalistą ds. żywienia.

Zasady postu przerywanego

Istnieje kilka rodzajów postu przerywanego. Większość diet tegu typu uwzględnia okno żywieniowe, w trakcie którego można spożywać posiłki. Jego czas trwania jest indywidualny i zależy od potrzeb oraz harmonogramu dnia.

Dieta TRF (time-restricted feeding – dieta ograniczona czasowo), która występuje w trzech wariantach. W pierwszym można spożywać posiłki przez 8 godzin i pościć przez kolejne 16, w drugim wariancie okno żywieniowe trwa 10 godzin, a post 14. Ostatni wariant zakłada, że zarówno czas postu, jak i okno żywieniowe mają 12h

Dieta ADF/EODF (alternate-day-fasting – post co drugi dzień) z zasady składa się z 24-godzinnego okresu jedzenia o kaloryczności mniejszej niż dzienne zapotrzebowanie, (najczęściej spożywa się o ¼ mniej kalorii) i 24-godzinnego okresu kiedy można jeść bez ograniczeń.

Dieta PF/WDF (periodic fasting/whole-day fasting – post okresowy/całodniowy) to 24-godzinny okres jedzenia, po którym następuje 24-godzinny okres postu. Ten sposób żywienia jest powtarzany 2-3 razy w tygodniu.

Więcej informacji znajdziesz pod adresem: https://www.kaufland.pl/inspiracje/dobre-samopoczucie/post-przerywany.html.

Wady i zalety postu przerywanego

Zwolennicy postu przerywanego deklarują poprawę samopoczucia, a także poprawę koncentracji i jakości snu. Nie jest to jednak sposób odżywiania zalecany osobom, które chcą zwiększyć lub utrzymać wagę ciała. Dieta na początku może powodować dyskomfort u niektórych, ponieważ nie każdy jest w stanie wytrzymać kilkanaście godzin bez jedzenia. Niezależnie od stanu zdrowia dietę należy skonsultować z lekarzem lub dietetykiem.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *