Obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne zawiera się na 12 miesięcy bez możliwości wcześniejszej rezygnacji. Od tej reguły są jednak wyjątki i w niektórych przypadkach można zmienić towarzystwo ubezpieczeniowe. Sprawdź, kiedy wypowiedzenie umowy OC uznaje się za zasadne i dowiedz się, jakich formalności należy dopełnić.
Kwestie związane z polisą OC samochodu dokładnie reguluje ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Zawarte są tam informacje nie tylko o zakresie ochrony czy sumach gwarancyjnych, ale również możliwości złożenia wypowiedzenia OC przed czasem.
Wypowiedzenie umowy OC – kto ma taką możliwość?
Jak wynika z przepisów, każdy kierowca ma prawo do złożenia wypowiedzenia umowy OC na koniec okresu ubezpieczenia. Pozwala to na uniknięcie automatycznego odnowienia polisy w tym samym towarzystwie ubezpieczeniowym. Można jednak wskazać kilka przypadków, gdy wypowiedzenie OC można złożyć w innym terminie.
- Odstąpienie od umowy zawartej na odległość
Wiele osób decyduje się wykupić ubezpieczenie na rankomat.pl – bez konieczności wychodzenia z domu. Warto mieć świadomość, że umowę zawartą na odległość można wypowiedzieć – kupujący ma na to 30 dni od momentu zawarcia umowy.
- Wypowiedzenie umowy OC uzyskanej wraz z nabytym autem
Często zdarza się, że samochód sprzedawany jest z ważną polisą OC nabytą przez poprzedniego właściciela. Nabywca wcale jednak nie musi korzystać z tego ubezpieczenia – ma prawo wykupić własne OC. Wcześniej jednak zachodzi konieczność złożenia wypowiedzenia – może tego dokonać w dowolnym momencie.
To samo dotyczy ubezpieczenia OC pojazdu otrzymanego w ramach umowy darowizny. Osoba obdarowana może zrezygnować z polisy wykupionej przez poprzedniego właściciela.
- Wypowiedzenie umowy przedłużonej automatycznie
Niektórzy kierowcy zapominają o wypowiedzeniu umowy OC przed upływem 12 miesięcy w przypadku, gdy chcą zrezygnować z polisy u danego ubezpieczyciela. Aby uniknąć podwójnego oskładkowania, przepisy dopuszczają możliwość wypowiedzenia umowy OC przedłużonej automatycznie. Można to zrobić w dowolnym momencie, jednak trzeba liczyć się z tym, że ubezpieczyciel ma prawo pobrać opłatę za okres, w którym polisa obowiązywała.
Jak skutecznie wypowiedzieć umowę OC?
Aby wypowiedzenie umowy OC było skuteczne, dokument musi zostać odpowiednio sporządzony. Koniecznością jest jego pisemna forma – odręczna lub drukowana. Ważne jest, aby zawierał także kilka kluczowych elementów, tj.:
- data i miejsce przygotowania umowy
- dane osobowe i adresowe ubezpieczającego
- numer rejestracyjny i marka samochodu
- nazwa i adres towarzystwa ubezpieczeniowego
- numer polisy OC
- odręcznego podpisu.
Warto dodać także podstawę prawną.
Czy wiesz, że możesz wygenerować dokument? Takie wypowiedzenie umowy OC na rankomat.pl możesz stworzyć, wydrukować i podpisać. Dzięki temu zaoszczędzisz mnóstwo czasu, a jednocześnie zyskasz pewność, że taka umowa spełnia warunki formalne.
Wydrukowane wypowiedzenie umowy OC należy przesłać listownie (np. za pośrednictwem dowolnego operatora) lub mailowo – o ile pozwala na to towarzystwo ubezpieczeniowe. Warto przy tym podkreślić, że tylko w przypadku wysyłki dokumentów za pośrednictwem Poczty Polskiej liczy się data stempla pocztowego. W pozostałych przypadkach uwzględniana jest data dostarczenia wypowiedzenia do ubezpieczyciela.
Wypowiadasz umowę OC? Musisz wykupić kolejne ubezpieczenie
Jeżeli składasz wypowiedzenie umowy OC, samochód musi być ubezpieczony. Z tego powodu zachodzi konieczność wykupienia nowej polisy, która będzie obowiązywać od dnia, w którym przestanie działać aktualne OC.
Dlatego wyboru oferty należy dokonać odpowiednio wcześnie – tak, aby móc przeanalizować dostępne rozwiązania i wybrać to najbardziej korzystne. Z pomocą przychodzi serwis porównywarkowy, dzięki któremu szybko i wygodnie znajdziesz odpowiednią ofertę. Jak to działa? Wystarczy uruchomić kalkulator internetowy, a następnie wypełnić formularz. W odpowiedzi zwrotnej otrzymasz informacje o wysokości składek w poszczególnych towarzystwach ubezpieczeniowych.